گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك استاد دانشگاه: استراتژی هماهنگ عربستان با اسرائیل، انزوای ایران در خاورمیانه است

یک استاد دانشگاه عنوان کرد: راهبرد و استراتژی عربستان کاملا با سیاست‌های‌ اسرائیل و آمریکا هماهنگی دارد و به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا و در سفری که به ریاض داشت و بحث ناتوعربی که مطرح شد که حتما ایران به نوعی باید در منطقه منزوی شود.

1396/05/11
|
15:27

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع (راهبرد سرزمین سوخته عربستان در یمن و تداوم کشتار غیرنظامیان در این کشور) با حضور دکتراحمدزاده، استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت وگو شد.

دکتر احمدزاده گفت: عربستان سعودی یک نظام پادشاهی و قبیله‌ای است و در واقع هرگونه تغییر و تحول در محوطه و احاطه امنیتی خود را به عنوان یک موله ناامنی حساب می‌کند. این ناامنی جرقه‌اش در بحرین زده شد. در بحرین از طریق قوه نظامی و فشار نظامی سعی شد که این انقلاب به نوعی سرکوب شود.

وی افزود: بحث دیگر اینکه در واقع عربستان تبدیل به مامن امن تروریست‌ها، دیکتاتورهای فراری از چند کشور شد. در رابطه با یمن، قبل از اینکه درگیری‌های داخلی در آن شکل بگیرد، عربستان به نوعی در سرکوب حوثی‌ها با عبدالله صالح هم‌نوایی داشت. از این اقدامات تاریخی کاملا مشهود بود که به نوعی از هر گونه نفوذ و افزایش میزان حوثی‌ها‌ واهمه داشت.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بنابراین عربستان به عنوان یک کارخانه تولید گروه‌های تکفیری و تروریستی علاوه بر این که دخالت‌هایش را در منطقه خاورمیانه (در عراق و سوریه) داشت اما نقطه متمرکز و محوری در کشور یمن قرار داد. عربستان با عملیات شکننده‌ای با نام طوفان قاطع در یک ائتلاف انجام داد، نتوانست به آن اهداف اصلی خودش برسد.

احمدزاده بیان کرد: عربستان با تلاش در صدد رقابت استراتژیک با ایران بود و بر سر این مساله بر آن شد که در یکسری مسائل از جمله جنگ تحمیلی علیه ایران فعالیت کند. عربستان برای تضعیف ایران در فعالیت‌های خود به موفقیتی دست نیافت و پس از شکل‌گیری بهار عربی خود را در موضع ضعف یافت و این موقعیت ضعف باعث شد که از طریق تسلیحات پیشرفته از آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و حضور مستشاران بسیاری از این کشورها احساس رهبری جهان سنی را داشته باشد.

وی افزود: از طرفی عربستان تمام اختلاف‌ها را با لعاب فرقه‌ای می‌بیند و هر اتفاقی که در منطقه رخ داده تلاش کرده تا ایران را به عنوان عامل ناامنی در منطقه معرفی کند. البته این راهبرد و استراتژی کاملا با سیاست‌های‌ اسرائیل و آمریکا هماهنگی دارد و به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا و در سفری که به ریاض داشت و بحث ناتوعربی که مطرح شد که حتما ایران به نوعی باید در منطقه منزوی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی