گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس سیاست خارجی: رویارویی ایران در مذاکرت هسته‌ای با آمریکا و نه کشورهای چهار به علاوه یک است

جلیلوند با تصریح بر اینکه رویارویی اصلی ایران در مذاکرات وین با آمریکا است، اظهار کرد: مذاکرات ایران در قالب چهار به علاوه یک انجام می شود اما مشکل باید میان ایران و آمریکا حل شود زیرا اروپایی ها دنباله رو آمریکا هستند.

1400/11/06
|
12:10
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع برداشتن پرانتزها در مذاکرات وین و راهکارهای رفع گره های اصلی در مذاکرات و با حضور دکتر محسن جلیلوند، کارشناس سیاست خارجی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به روی آنتن رفت.

محسن جلیلوند از پافشاری طرفین مذاکره کننده در وین بر خواسته های حداکثری خبر داد و گفت: معمولا در مذاکرات سیاسی طرفین حداکثرهایی را مطرح می کنند اما روی حداقل ها توافق می شود این حداقل ها همان مسائل درون پرانتز هستند.

وی با تصریح بر اینکه رویارویی اصلی ایران در مذاکرات وین با آمریکا است، اظهار کرد: مذاکرات ایران در قالب چهار به علاوه یک انجام می شود اما مشکل باید میان ایران و آمریکا حل شود زیرا اروپایی ها دنباله رو آمریکا هستند. از سوی دیگر چین و روسیه هم مشکل خاصی با ایران ندارند.

این کارشناس سیاست خارجی در تشریح روند مذاکرات بیان کرد: یک متنی در قالب پیش نویس نوشته می شود و اختلافات را درون پرانتز قرار می دهند. ایران خواهان تضمین آمریکا است که بعدها با تغییر دولت این کشور زیر توافق نزند. رئیس جمهور آمریکا می تواند از جانب دولت خود تضمین بدهد اما نمی تواند دولت آمریکا را متعهد کند.

وی افزود: قانونی در سال 2015 تصویب شد که تصریح دارد رئیس جمهور به هیچ عنوان نمی تواند توافق برجام را تغییر دهد مگر اینکه از پارلمان اجازه بگیرد. اما همین قانون اجازه خروج رئیس جمهور و کشور آمریکا از برجام را می دهد. این قانون دست رئیس جمهور آمریکا را به طور کامل می بندد.

جلیلوند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به معاهده دوستی و مودت که در سال 1955 بین ایران و آمریکا بسته شد اشاره کرد و گفت: این معاهده به تصویب نمایندگان مجلس هر دو کشور رسید. ترامپ از تمام معاهدات خارج شد اما نتوانست از این معاهده خارج شود. آمریکا وقتی در سال 1367 به سکوهای نفتی ایران حمله کرد، به استناد همین قانون از آمریکا شکایت کردیم و خسارت دریافت کردیم. در حال حاضر نیز ایران از آمریکا بابت تحریم ها و نقض معاهده شکایت کرده ایم که در حال رسیدگی است.

وی با تصریح بر اینکه برجام بر خلاف معاهده دوستی و مودت ایران و آمریکا قرارداد نیست، اظهار کرد: برجام یک برنامه مشترک است و از نظر حقوقی قرارداد محسوب نمی شود. قرارداد باید به صورت لایحه در مجلس تصویب شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ایران و آمریکا از خواسته های حداکثری عدول کرده اند و به حداقل ها رسیده اند، عنوان کرد: ایران و آمریکا به این نتیجه رسیده اند پیشنهاد توافق موافقت را که روسیه داده است را رد کنند. هر دو کشور متوجه شدند نباید مدیریت مذاکرات را به روس ها بدهند زیرا روسیه به دنبال این است مشکل دو کشور در حالت تعلیق باقی بماند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی