گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه عالی دفاع ملی: افزایش توان هسته‌ای ایران، غرب را وادار به مذاکره با ایران کرد

حسینی بیان کرد: در حال حاضر ذخایر اتمی ایران از 202 کیلوگرم که در برجام آمده بود، به سه هزار و 240 کیلوگرم افزایش پیدا کرده، همین دستاوردها باعث نگرانی غرب شده است.

1400/11/06
|
13:06
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع برداشتن پرانتزها در مذاکرات وین و راهکارهای رفع گره های اصلی در مذاکرات و با حضور دکتر محمدرضا حسینی، استاد حقوق بین الملل و دانشگاه عالی دفاع ملی به به روی آنتن رفت.

محمدرضا حسینی با اشاره به دستیابی به برجام بعد از 12 سال مذاکره گفت: تعارضات گفتمانی درباره برجام وجود دارد که آیا به این برنامه می توان از منظر حقوقی یک معاهده گفت و یا خیر.

وی با تاکید بر این موضوع که فارق از عنوان برجام، باید به محتوای آن نگاه کرد، اظهار کرد: بعد از اینکه برجام به تصویب رسید، به انضمام قطعنامه 2231 در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل در آمد. بنابراین برنامه جامع اقدام مشترک با دو ضمیمه یعنی شامل خود قطعنامه و تفسیر کشورها اجرا شد.

این استاد حقوق بین الملل به خروج آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ در سال 2018 اشاره و بیان کرد: ترامپ هیچ الزامی برای باقی ماندن در برنامه نداشت و اساسا هیچ تضمینی وجود نداشت که در صورت خروج آمریکا، ایران به یک مرجع بین المللی مراجعه کند. آمریکا در یک برنامه 10 دقیقه ای تلویزیونی از برجام خارج شد و همزمان هزار تحریم جدید را اعمال کرد.

وی ضمن اشاره به وقایع بعد از خروج آمریکا از برجام از جمله کاهش تعهدات برجامی ایران عنوان کرد: بند 26 برجام تصریح دارد که چنانچه یکی از طرف های پنج به علاوه یک، تعهدات خود را نسبت به طرف دیگر اجرا نکند، طرف مقابل می تواند به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را کاهش دهد.

استاد دانشگاه عالی دفاع ملی از اتهامات کشورهای غربی به ایران گفت و اظهار کرد: آنها مدعی شدند ایران در حال وارد شدن به گریز هسته ای است زیرا بعد از کاهش تعهدات هسته ای که در پنج مرحله انجام شد، ایران در حوزه توانمندی هسته ای پیشرفت زیادی داشته است. در این راستا در دی ماه سال گذشته قانون اقدام راهبردی و صیانت از حقوق ملت ایران در مجلس مصوب شد که به سازمان انرژی اتمی اجازه داد غنی سازی 20 درصد و بالاتر را انجام دهد تا ذخایر اتمی کشور افزایش یابد.

وی افزود: در حال حاضر ذخایر اتمی ایران از 202 کیلوگرم که در برجام آمده بود، به سه هزار و 240 کیلوگرم افزایش پیدا کرده است. این دستاوردها باعث نگرانی غرب شد و به همین جهت آنها انجام مذکرات هسته ای را ضروری دانستند. در این راستا شش دور مذاکره در دولت آقای روحانی در قالب برجام برگزار شد.

* پرانتزهای باز در مذاکرت وین نقاط مورد تعارض و اختلاف طرفین مذاکره کننده است

حسینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو پرانتزهای باز در مذاکرت وین را نقاط مورد تعارض و اختلاف طرفین مذاکره کننده عنوان کرد و گفت: در مواجهه با پرانتزهای باز ممکن است مسائلی حل و توافق شوند که در نهایت از دستور کار خارج می شوند. برخی مسائل تفاهم شفافی درباره آن ها وجود دارد اما هنوز امضا و تصویب نشده است. بخش دیگری از پرانتزها هم وجود دارند که همچنان بسته هستند و طرفین به راه حلی دست نیافته اند.

وی درباره پرانتزهای بازی که در مذاکرت وین وجود دارد، بیان کرد: مسائل فنی هسته ای، تضمین طرفین به انجام تعهدات، راستی آزمایی، رفع تحریم ها و بازگشت پذیری به برجام پنج محوری هستند که پرانتزهای وین را تشکیل می دهند که هر دو طرف برای رسیدن به نقطه مشترک درباره آن ها بحث و گفتگو می کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی