حیات خلوت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 به مدت 25 دقیقه

رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی عنوان كرد: تشخیص 100درصدی مشکلات بینی با روش آندوسکوپیک

دکتر نراقی گفت: با روش آندوسکوپیک مشکلات بینی به راحتی قابل تشخیص است و در نتیجه درمان های دارویی و جراحی برای بیمار لحاظ خواهد شد. این روش علاوه بر تشخیص دقیق بیماری، در جراحی موفقیت آمیز و با حداقل آسیب های بافتی بیمار هم کاربرد دارد.

1397/08/19
|
12:45
|

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو به دیدار دکتر محسن نراقی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی و دارای برد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت از فدراسیون جهانی جراحی پلاستیک رفته و به گفتگو با وی پرداخته که در ادامه می خوانید:

محسن نراقی متولد تهران است. خانواده پدری و مادری وی ساکن حوالی خیابان ایران بوده و دوران کودکی ایشان در تهران سپری شده است. پدر دکتر نراقی رئیس دبیرستان رازی در دهه 40 و از چهره های مشهور آبادان بودند. در سال 1350 تحصیلات مقطع راهنمایی را در تهران آغاز کرد. همزمان با پایان مقطع دبیرستان، انقلاب فرهنگی در کشور به وقوع پیوست که موجب وقفه در آغاز تحصیلات دانشگاهی وی در دانشکده پزشکی تهران شد.

حیاط خلوت: از دوران کودکی و مقطع ابتدایی خود بفرمایید.

نراقی: دوران کودکی ام در تهران سپری شد اما در برهه ای از زمان به دلیل مأموریت های کاری پدرم مجبور شدیم به آبادان برویم. مقطع دبستان را در مدرسه های کمال الملک، مهرنوش، رویای صادق و بابک سپری کردم.

حیاط خلوت: دلیل شما از انتخاب و تحصیل در رشته پزشکی چه بود؟

نراقی: از دوران راهنمایی شیفته رشته پزشکی بودم و برایم جذاب بود. برای تعیین رشته در کنکور از 12 گزینه فقط سه رشته پزشکی در تهران را انتخاب کردم و در حال حاضر تنها پزشک خانواده نراقی هستم.

حیاط خلوت: موفقیت خود در این رشته را حاصل چه امری می دانید؟

نراقی: شوق و انگیزه ای که نسبت به این رشته داشتم باعث شد برای رسیدن به موفقیت تلاش زیادی کنم. تمام کتاب های پزشکی را با لذت می خواندم و هیچ وقت خسته نمی شدم و همیشه برای یافتن سوالاتی که در این حوزه برایم ایجاد می شد کتاب های زیادی را مطالعه می کردم. خانواده نیز با راهنمایی ها و الگو دهی به بنده، سهم مهمی در موفقیت و کسب افتخارات علمی ام داشتند. چراکه انگیزه های افراد بر مبنای تربیت و معیارهای ارزش خانوادگی آنها شکل خواهد گرفت.

حیاط خلوت: دلیل شما از انتخاب رشته جراحی پلاستیک و ترمیمی چه بود؟

نراقی: در ابتدا تخصص گوش و حلق و بینی را انتخاب کردم. پس از مدتی احساس کردم که در زمینه هایی مانند جراحی های آندوسکوپیک نسبت به دنیا عقب هستیم و این انگیزه ای شد که به سراغ بنیانگذار این نوع جراحی در اتریش بروم. تمام نکات و ظرافت های تجربی ایشان را در طول سال های طولانی دریافت و به کشور خودم منتقل کردم و این روش را گسترش دادم تا حدی که برخی تومورهای پشت بینی و کف مغز را از این روش درمان نمودم. با تحول غیرتهاجمی که در جراحی های بینی و صورت و سینوس ایجاد کردم درد و ناراحتی کمتری برای بیماران ایجاد شد.

حیاط خلوت: در مورد راینولوژی و روش های نوین آندوسکوپیک بینی و صورت توضیح دهید.

نراقی: راینو به معنای بینی است و مشکلات مربوط به بینی و ساختمان های اطراف آن در رشته راینولوژی بررسی می شوند. این رشته به قدری پیشرفت کرده که به عنوان فوق تخصص و رشته ای مجزا مطرح است. سلامت انسان وابسته به سلامت بینی است چراکه هر مشکلی در بینی کیفیت زندگی و روابط اجتماعی افراد را دچار مشکل خواهد کرد. طبق مطالعات، کیفیت زندگی افراد مبتلا به سینوزیت های مزمن و طولانی نسبت به بیماران قلبی به شدت پایین تر است.
با روش آندوسکوپیک مشکلات بینی به راحتی قابل تشخیص است و در نتیجه درمان های دارویی و جراحی برای بیمار لحاظ خواهد شد. این روش علاوه بر تشخیص دقیق بیماری، در جراحی موفقیت آمیز و با حداقل آسیب های بافتی بیمار هم کاربرد زیادی دارد.

حیاط خلوت: درباره جایگاه جهانی ایران در زمینه شناخت و درمان بیماری های بینی و صورت بفرمایید.

نراقی: با توجه به تجربیات بسیار زیاد ما در این زمینه، ایران دارای دانش و تکنولوژی تمام انواع جراحی های موجود در مراکز پیشرفته دنیا می باشد. تجربه زیاد باعث شده بیمارانی از کشورهای پیشرفته و بسیاری از جراحان دنیا به ایران سفر کنند. تمامی تجهیزات به روز این رشته نیز در ایران موجود است و کمبودی در این زمینه نداریم.

حیاط خلوت: موسیقی و هنر چه جایگاهی در زندگی شما دارد؟

نراقی: جراحی های پلاستیک یک نوع خلاقیت و کار هنری است بنابراین به هنر هم علاقمند هستم و همه امور هنری را به دیده خاصی نگاه می کنم و برای آن ارزش و احترام خاصی قائلم.

حیاط خلوت: برای گسترش این دانش و پدید آمدن چهره هایی هم تراز خودتان چه اقدامی کردید؟

نراقی: بیش از 20 سال است که در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول تحصیل و تدریس به دانشجویان دوره تخصصی و فوق تخصصی هستم. سعی کردم تجربیاتم را در این 20 سال به دانشجویان نسل جدید منتقل کنم. در این مدت به بیش از 200 متخصص و فوق تخصص خدمات آموزشی ارائه کردم.

حیاط خلوت: توصیه شما به افرادی که قصد جراحی بینی و زیبایی دارند چیست؟

نراقی: توصیه می کنم افراد در تصمیم گیری های خود برای جراحی بینی دقت کنند. بر خلاف تصور عموم مشکل ترین جراحی پلاستیک در بدن جراحی بینی است. بسیاری از افراد با عمل بینی دچار مشکلات تنفسی و شکل ناهنجاری از بینی خود شده اند بنابراین در صورت ضرورت و نیاز باید جراحی بینی صورت بگیرد و در مورد جراح حاذق و با تعهد تحقیق صورت بگیرد.

دسترسی سریع
حیات خلوت