صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

با اشاره به تاكید رهبری بر لزوم ممانعت از شكار؛ مجلس قانون "حمایت از محیط‌ بانان" را تصویب کند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، لزوم تصویب هرچه سریع‌تر قانون حمایت از محیط بانان را متذکر شد.

1400/12/23
|
14:04
|

فرهاد زندی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح وگفتگو" با بیان این که سازمان محیط زیست طی چندین سال پیاپی پروانه شکار و صید ارائه نداده است، افزود: این کار به دلیل بررسی از ایستگاه‌ها و سرشماری‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در برخی نقاط کشور قرق‌های اختصاصی وجود دارد که به بخش خصوصی واگذار شده است.
در این میان مراقبت از حیات وحش در اختیار بخش خصوصی است؛ خاصه نقاطی که شرایط خوب زیست محیطی نداشتند و با هزینه کرد بخش خصوصی، نگهداری از آن اتفاق افتاده است.

زندی با بیان این که اجازه صید و شکار تعدادِ محدودی از گونه‌هایی که احتمال از بین رفتن‌شان به شکل طبیعی وجود دارد، در این مناطق صادر شده است، گفت: در کل کشور پروانه شکار برای گونه‌ها جانوری صادر نمی‌شود.

وی افزود: بخش خصوصی از این نقاط حفاظت به عمل آورده و در جایی که به علوفه و آبشخور نیاز بوده، این اتفاق رقم خورده و منجر به افزایش حیات وحش در این مناطق شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: قانون این اجازه را داده است که بخش خصوصی گونه‌های مذکور را شکار کند.

وی این قانون را متعلق به سال 94 دانست و خاطرنشان کرد: همواره یکی از اعتراضات ما نیز این بوده که تعداد اسلحه‌های شکاری موجود در کشور با میزان حیات وحش قابل مقایسه نیست.

زندی با بیان این که آمار رسمی در این زمینه در دست نیست، افزود: اسلحه به شکل قاچاق نیز وارد کشور شده و توسط شرکت‌های اسلحه سازی در داخل تولید می‌شود که معضل اصلی برای محیط زیست است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران مشکل اصلی را نیز شکار غیر مجاز دانست که توسط محیط بانان زحمتکش دستگیر می‌شوند، همچنین صید غیر مجاز و یا کشتار پرنده‌های شکاری اتفاق می‌افتد که به صورت غیر مجاز روی می‌دهد.

زندی ورود اسلحه شکاری غیر مجاز را تهدیدی برای سلامت جان محیط بانان کشورمان و نیز گونه‌های جانوری در ایران دانست و خاطرنشان کرد: هرجا محیط بانی شهید شده و با شکارچیان رو به رو بوده، عمدتا به دلیل اسلحه‌های قاچاقی بوده که به دست افراد سودجو افتاده است.

وی همچنین از مجلس شورای اسلامی خواست لایحه حمایت از محیط بانان را تصویب کند چراکه باید هرچه سریع تر قانون به کار گیری سلاح تصویب شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو