صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

استاد حقوق اظهار داشت: لایحه حذف واژه طلاق از شناسنامه ، افزایش فریب در ازدواج را به دنبال دارد

استاد حقوق با تاکید بر مثبت بودن لایحه حذف واژه طلاق از شناسنامه ،در عین حال گفت: در این لایحه تمهیداتی اندیشیده نشده که آقا خود به خود از طلاق خانم مطلع شود و ممکن است در آینده دچار مشکلاتی شوند.

1396/05/23
|
14:22
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع حذف واژه طلاق از شناسنامه بانوان مطلقه ، با حضور دکتر حمیدرضا مروتی کارشناس و استاد حقوق به روی آنتن رفت.

دکتر حمیدرضا مروتی با اشاره به بافت سنتی حاکم بر برخی مناطق کشور و عدم نگاه مثبت بر زنان مطلقه گفت: بانوان به هر علتی که که از همسرشان جدا می شوند خیلی راحت نیستند مثلا در ازدواج مجدد و یا در مراجعه به اداراتی که قرار است اسناد مربوط به ازدواجشان را ارائه کنند حتی در دادن شغل به این زنان دچار تردید می شوند.

وی متذکر شد: اینگونه برخوردها در خیلی از مواقع منصفانه نیست، چون ممکن است فردی هیچ تقصیری در جدایی از همسرش نداشته باشد اما دیدی که وجود دارد برای این خانم ها خیلی مثبت نبوده و به همین علت تصمیم بر این گرفته شده تا شناسنامه خانم ها را اصلاح کنند و طلاقی که قبلا اتفاق افتاده را حذف کنند.

کارشناس و استاد حقوق به قانون حذف نام همسر سابق در شناسنامه زنان مطلقه اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر قانونی که حاکم است به خانم هایی که گواهی بکارت داشته باشند این اجازه داده شده و یا اگر می خواهند ازدواج مجدد کنند، می توانند بعد از ثبت واقعه ازدواج به اداره ثبت احوال مراجعه کنند و درخواست حذف نام همسر قبلی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه لایحه جدید در واقع گسترش یافته قانون قبلی است، تصریح کرد: این لایحه به این صورت است که اگر خانمی جدا شده باشد و تصمیم به ازدواج هم نداشته باشد این اجازه را داشته باشد تا نام همسر سابقش را از شناسنامه اش حذف کنند.

مروتی با تاکید بر مثبت بودن این لایحه، به بیان اشکالات آن پرداخت و عنوان کرد: در کشور ما ازدواج بر مبنای اعتماد استوار بوده و در عرف رایج نیست که یک شخصی موقع ازدواج به اداره ثبت احوال مراجعه کند و استعلام در مورد کسی که مد نظرش است که با ایشان ازدواج کند، انجام دهد.

وی در ادامه گفت: بنابراین از منظر آسیب شناسی به این لایحه که لایحه خوبی نیز می باشد نگاه کنیم باید ببینیم که اگر در موارد نادری یک خانمی خودش به خواستگارش مسئله طلاقش را عنوان نکند برای آن آقا تمهیداتی اندیشیده نشده که خودش خود به خود از این موضوع مطلع شود و ممکن است در آینده و بعد از ازدواج بر این قضیه واقف شود و حتما در زندگی دچار مشکلاتی می شوند و دعاوی مثل فریب در ازدواج از جمله پرونده هایی است که به پرونده دادگستری ازدواج می شود.

کارشناس و استاد حقوق با تذکر بر عدم آسیب شناسی این لایحه از دید نمایندگان مجلس و طراحان آن، بیان داشت: ما می خواهیم تمهیداتی از قبل برای موضوع اندیشیده شود، مثلا از دفاتر ثبت بخواهند همانند ارجاع زوجین به آزمایشگاه، در موارد نادری که خانم، آقا را از این موضوع خبردار نکرده با این استعلام قضیه مشخص شود و مشکلی هم پیش نیاید.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو