صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشكی قانونی كشور: قرص برنج موجود در بازار قاچاقی وارد کشور شده است

مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: قرص برنجی که در بازار وجود دارد به صورت قاچاق است زیرا هیچ گونه تولیدی در کشور در زمینه قرص برنج وجود ندارد و واردات هم نباید داشته باشد.

1396/06/22
|
10:45
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع قرص برنج ، با حضور علیرضا رضایی رئیس اتحادیه عطارهای تهران و دکتر کامبیز سلطانی نژاد مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور به روی آنتن رفت.

دکتر کامبیز سلطانی نژاد در آغاز با بیان اینکه در کشور دو فرآورده به نام قرص برنج داریم، گفت: یک نوع کشنده و حاوی فسفید آلومینیوم است که این ترکیب غیر مجاز است و از سال 84 از فهرست سموم مجاز کشور حذف شد و خرید و فروش آن ممنوع است.

وی ادامه داد: قرص برنجی که در بازار وجود دارد به صورت قاچاق است زیرا هیچ گونه تولیدی در کشور در زمینه قرص برنج وجود ندارد و واردات هم نباید داشته باشد. این مقداری که وارد می شود هم از کشورهای همسایه مانند ترکیه به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور در گفت وگو با رادیو گفت و گو درباره قرص برنج مجاز نیز اظهار داشت: این قرص برنج مجاز حاوی عصاره سیر است و سمی هم نیست که جایگزین خانگی برای قرص برنج شیمیایی و سمی است.

وی درباره کارکرد قرص برنج مجاز بیان داشت: این قرص ها برای آفت زدایی در گونی های برنج قرار گرفته می شود تا برنج را در خانه نگهداری کنند.

علیرضا رضایی در ادامه با اشاره به وجود قرص های برنج سمی در کشور بیان کرد: همانطور که اشاره شد، این قرص ها به صورت قاچاق وارد کشور می شود و تا جایی که اطلاع داریم در سال 94 فقط یک مورد شکایت از عطاری ها در مورد فروش قرص برنج داریم که فرد خاطی بازداشت شد.

وی ادامه داد: به جز یک مورد ذکر شده، شاهد هیچ شکایتی از طریق مردم در مورد عطاری ها مبنی بر فروش قرص برنج نبودیم.

رئیس اتحادیه عطارهای تهران با بیان اینکه به عطاری ها در مورد فروش قرص برنج هشدار و آموزش داده شده است، اظهار داشت: مرتبطا به عطاری ها پیامک می زنیم که قرص برنج نباید توسط هیچ عطاری فروخته شود و تعهد محضری از کسانی که پروانه کسب می گیرند، دریافت می کنیم. همچنین از ابتدای سال از طریق معاونت غذا و دارو و اتاق اصناف، آموزشی را در زمینه های مختلف به عطاری ها می دهیم.

وی تصریح داشت: اینکه قرص برنج فروخته می شود به این معنی نیست لزوما از عطاری ها این کار انجام می شود هر چند که ممکن است برخی عطاری ها که اندک هم هستند، تخلف کنند اما برای برخورد با فروش قرص برنج، باید از ریشه برخورد کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو