صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

استاندار آذربایجان شرقی: تبریز؛ شهر اولین ها +صوت

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اولین تجهیزات و دستاوردهای فرهنگی و علمی در شهر تبریز بوجود آمده است، گفت: تبریز شهر علامه هاست و علامه طباطبایی(ره) و علامه جعفری(ره) زاده این شهر هستند.

1396/12/21
|
10:53
|

برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع تبریز؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام ، با حضور مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی به روی آنتن رفت.

مجید خدابخش، انتخاب شهر تبریز را بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فرصتی بی نظیر به منظور انعکاس قابلیت های این شهر به دنیا دانست و افزود: این شهر بنا به ظرفیت های موجود انتخاب شده است.

وی تبریز را کهن شهری کلان نامید و گفت: تبریز بعنوان شهر اولین ها مطرح است. نزدیک 200 سال گذشته اولین چاپخانه وارد شهر تبریز شده و به پشتوانه ی آن، اولین کتاب، ترجمه و روزنامه در شهر تبریز گردآوری و چاپ شد.

خدابخش اولین مدرسه به سبک فعلی را از دیگر دستاوردها در این شهر دانست که برای نخستین بار در ایران تاسیس شده است و ادامه داد: در گذشته کلاس های درس و مشق به شکل مکتوب بود و مرحوم رشدیه نزدیک 90 سال پیش وصیت کرده بود قبر او را در کف راهروی این مدرسه ایجاد کنند.

استاندار آذربایجان شرقی اولین هنرستان فنی، مدرسه ناشنوایان را از دیگر دستاوردها برشمرد و افزود: تبریز از نظر آزادی خواهی، زبانزد است و در موضوع نهضت مشروطه حضور ستارخان و باقرخان را شاهد بودیم و منزل تجمع این افراد امروز بصورت موزه مشروطه درآمده است.

خدابخش اضافه کرد: در مقبره الشعرای تبریز بیش از 400 شاعر دفن هستند و در هیچ جای دنیا شاهد چنین پدیده ای نیستیم که نشان از عظمت بالای این شهر به لحاظ فرهنگی است. تبریز شهر علامه هاست و علامه طباطبایی(ره) و علامه جعفری(ره)، زاده این شهر هستند.

وی ادامه داد: تبریز دو شهید محراب دارد؛ شهید مدنی و شهید قاضی طباطبایی و این شهر خالق قیام 29 بهمن مردم قهرمان این شهر است. همچنین آثار تاریخی بی نظیری از جمله بازار سرپوشیده تبریز با یک کیلومتر وسعت بزرگ ترین بازار سرپوشیده آسیاست.

خدابخش به تشریح آثار تاریخی تبریز پرداخت و افزود: استان آذربایجان شرقی به لحاظ صادرات غیر نفتی اولین استان است و بیش از 2 میلیارد دلار طی سال جاری صادرات غیر نفتی داشتیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو