صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات: براساس طرح مجلس " ایجاد گروه در پیام رسان غیر مجوز دار"، جرم است

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، جرم بودن ایجاد گروه خانوادگی در پیام رسان غیر مجوز دار را افراط دانست و گفت: این مدل تفکر کردن با واقعیت های جامعه قابل تطبیق نیست.

1397/02/11
|
13:15

برنامه «صبح و گفت وگو» رادیو گفت و گو با موضوع "طرح جدید مجلس؛ حضور در پیام رسان های بدون مجوز جرم خواهد بود "و با حضور مهندس خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و دکتر احمدرضا متین فر مدیر کلینیک سلامت روان سازمان فضای مجازی سراج روانه آنتن شد.

خسرو سلجوقی در آغاز با اشاره به اینکه محتوای کتاب «دشمنان آنلاین؛ مسئولان آفلاین» فقط شعار است و عقب ماندگی را جبران نکرده ایم، گفت: همچنان در برقراری ضوابط در فضای مجازی عقب هستیم و متاسفانه همیشه فناوری به کشور می آید و بعد از اینکه برما مستولی شد، تازه یادمان می افتد که باید کاری را انجام دهیم و این اتفاق تاریخچه دارد مثل ویدئو.

وی تاکید کرد: هر سه قوه و بالاخص کسانی که ادعای دلسوزی بیش از حد را دارند و امیدوارم واقعی باشد و شعاری نباشد، باید در اولین کار، قوانین کشوری مثل آمریکا که در تدوین قوانین در حوزه فضای مجازی فعلا پیشتاز است، ترجمه کنند و بعد متناسب با بوم و فرهنگ خودمان آنها را تدوین کنند. ضمن اینکه یکسری از قوانینی که در آمریکا اتفاق افتاده و مثلا سن را در آن برهه از زمان مطرح کرده اند باید اکنون این مسائل را با توسعه فناوری به روز کنیم و نه اینکه عینا همان قوانین را اجرا کنیم.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، جرم بودن ایجاد گروه خانوادگی در پیام رسان غیر مجوز دار را افراط دانست و گفت: این مدل تفکر کردن با واقعیت های جامعه قابل تطبیق نیست.

در ادامه احمدرضا متین فر رویکرد رایج در ایران نسبت به فضای مجازی را رویکردی آسیب زا و آسیب گرا برشمرد و گفت: همیشه نگران آسیب فضای مجازی بوده ایم و متاسفانه دائما بر مبنای رویکرد آسیبی، وقتی به این محیط نگاه می کنیم، تمام ظرفیت ها را تبدیل به آسیب می کنیم.

وی تصریح کرد: یعنی ما مواجهه می شویم با اینترنت یا پیام رسانی که صرفا تهدید و ضد ارزش و غیر دینی است و نمی توانیم کاری کنیم و فقط باید یک نظام دفاعی درست می کردیم که عملکردهای این فضا را نگه داریم و جلوی آن را بگیریم و این نظر مردود است.

مدیر کلینیک سلامت روان سازمان فضای مجازی سراج به نحوه مواجهه هوشمند با فضای مجازی در دنیا اشاره کرد و عنوان داشت: در دنیا به سواد فضای مجازی پرداخته شده است وقتی قوانین را در دنیا نگاه می کنیم، می بینیم که قوانین در حوزه های آموزشی تبلور پیدا کرده است. مثلا در درس سواد فضای مجازی که در دنیا مطرح است از مثبت پنج سال در مدارس شان آموزش داده می شود که چگونه مواجهه هوشمندانه داشته باشند.

وی متذکر شد: در فضای مجازی، این مواجهه مجموعه ای از آموزش و مهارت و کاربرد است که متاسفانه این موضوع در ایران دیده نشده است. مثلا ما برای ممانعت از برخی از دسترسی ها داریم قانون وضع می کنیم که بعضا برای برخی رویکردها بسیار درست است ولی با تاخیر عمل کردیم. برای مواجه شدن با فضای مجازی بالاخص استفاده از تلگرام، باید به ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هم توجه کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو