صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

كارشناس مسائل اقتصادی بیان كرد: نظام تامین مالی بانک محور سبب عدم حمایت از تولید است

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه نظام تامین مالی کشور و واحدهای تولیدی، نظام بانک محور است، عنوان کرد: بخش عمده ای از تامین مالی واحد های تولیدی است و در سیستم بانکی نیز مشکلات جدی داریم.

1397/03/07
|
08:30

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع تحقق شعار سال و تقویت تولید و با حضور دکتر جعفر قادری کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

جعفر قادری در آغاز درباره ضعف بنیه مالی کشور و عدم کمک به تولید اظهار داشت: سیستم بانکی و بازار سرمایه که باید بتواند منابع مالی را برای بخش های تولیدی تامین کند، در حال حاضر با مشکلات جدی مواجه هستند. ریسک هایی که در بازار سرمایه وجود دارد و معمولا با نوساناتی که در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رخ می دهد، عملا در بازار سهام استقبالی صورت نگیرد و هنوز بخش های زیادی از مردم با خرید سهام بیگانه باشند.

وی تاکید کرد: در بازار سهام و بورس باید نهادهایی تشکیل شود که نوسانات قیمتی را کنترل کند و از شکل گیری حباب های قیمتی نیز جلوگیری کند و در مواقعی که قیمت سهام کاهش پیدا می کند با ابزارها و امکاناتی که در اختیار دارد، از کاهش آن جلوگیری کند تا از این طریق بتواند اعتماد مردم را جلب کند و مردم وارد عرصه سهام شوند و این امکان برای واحدهای تولیدی فراهم شود که بتوانند بخشی از منابع شان را از طریق بازار سهام تامین کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه نظام تامین مالی کشور نظام بانک محور است، عنوان کرد: بخش عمده ای از تامین مالی واحد های تولیدی است و در سیستم بانکی نیز مشکلات جدی داریم؛ تعداد بانک ها زیاد است و هزینه های عملیاتی بانک ها نیز بسیار بالا است و این باعث شده عملا ارتباط معقول و منطقی بین نرخ سود سپرده ها و نرخ تسهیلات وجود نداشته باشد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین اشاره کرد: دولت نیز در طول سال های گذشته سیاست از پیش تعیین شده و ثابتی را دنبال نکرده است. دولت در مقطعی اقدام به کاهش سود سپرده ها می کند و به علت افزایش نقدینگی در بازار و هجوم آن به سمت بازار ارز، سکه و مسکن، سیستم بانکی دچار زیان می شود و مشکلاتی در تامین منابع مالی پیدا می شود و به همین دلیل دولت ناچار می شود برای مدت کوتاهی نرخ سود سپرده ها را کاهش دهد. این دوگانگی ها باعث می شود بانک ها از تولید داخلی حمایت لازم را انجام ندهند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو