صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

كارشناس حوزه ی اقتصاد: اصلاحات، تنها راه پیشرفت و نجات اقتصاد کشور است

یک کارشناس حوزه ی اقتصاد اذعان کرد: تمرکز بر روی بازار پول و تغییر نرخ بهره هرگز موجب رونق اقتصاد کشور نخواهد شد بلکه با انجام اصلاحات و تقویت بخش عرضه می توان گره کور وضعیت اقتصادی را از هم گشود.

1397/04/16
|
08:37

دکتر سید مصطفی صفاری،کارشناس حوزه ی اقتصاد در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع خرید کالای ایرانی در جهت کاهش بازارهای موازی بیان داشت:در این بحث با دو بازار پول و سرمایه روبرو هستیم که بازار پول در ارتباط با بانک ها و اوراق قرضه است که نرخ را بدون ریسک پرداخت می کنند و از طرف دیگر نرخ بهره ای که ارائه می دهند هزینه ی مالی قسمت بخش تولید می شود و از سوی دیگر مصرف کنندگان نیز ممکن است پول خود را به بازار پول واگذار کرده و مصرفشان را به تاخیر بیندازند!

وی در خصوص بازار سرمایه خاطر نشان کرد: این بازار شامل بورس،تولید،مسکن و همه ی بازارهایی که رشد اقتصادی در آنها جای گرفته می باشد که این بازار طیّ سال های اخیر بواسطه ی اینکه نرخ بهره ی بانک ها بسیار بالا بود به رکود وحشتناکی رسیده است.

کارشناس حوزه ی اقتصاد اذعان کرد: متاسفانه در کنار رکودی که گریبانگیر اقتصاد کشور شده است پدیده ی شوم قاچاق نیز باعث ایجاد رقابتی نامتوازن میان کالای ایرانی و خارجی شد که عملا منابع اقتصادی با هدف سودآوری به سوی بازار پول پیش می رفت لذا کسی تمایل به سرمایه گذاری در بخش های تولید و مسکن را ندارد.

دکتر صفاری تصریح کرد: اقتصاددانان دولت وقت،اقتصاد دان های پولی هستند که تصور می کنند فقط با بازار پول میتوان مهار اقتصاد کشور را در دست گرفت و این در حالی است که طیّ این سالها بیش از 20 مرتبه شاهد تغییر نرخ بهره در کشور بوده ایم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دولت حاضر با بازار سکه و ارز بازی می کند خاطر نشان کرد: با سیاست هایی که دولت وقت در پیش گرفته هیچ تولیدی صورت نمی گیرد بلکه بیشتر انگیزه ی سوداگری بیشتر شده است.

کارشناس حوزه ی اقتصاد اذعان کرد: دولت باید بداند که تمرکز بر روی بخش پولی اقتصاد،هرگز سبب رونق اقتصادی نخواهد شد بلکه آنچه باید تقویت گردد بخش عرضه ی اقتصاد است.

مصطفی صفاری بیان داشت: بخش عرضه ی اقتصاد باید حمایت مالی شود ضمن آنکه دولت تدبیر و امید نیازمند انجام اصلاحات بزرگ اقتصادی است تا تمایل به سرمایه گذاری در بخش تولید افزایش یابد.

وی ضمن اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در عید فطر سال جاری تاکید کرد: طبق منویات مقام عظمای ولایت، دولت وقت و قشر مردم باید به جای دامن زدن به دلالی ها و سودهای باد آورده ،منابع را در بخش های تولید و مولد بکار گرفته و سرمایه گذاری نمایند تا بدین ترتیب مانعی جدی بر سر شاهراه های قاچاق و مالیات های مضاعف ایجاد گردد.دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو