صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو مجمع عمومی انجمن ملی حمایت از مصرف کنندگان تاکید کرد: افزایش قیمت سیگار باید به سلامت مردم منجر شود اما افزایش قیمت سیگار در همه دنیا از طریق مالیات است که درآمد آن صرف سلامت مردم می شود.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع گرانی سیگار و با حضور علیرضا رضایی قهرودی رئیس اتحادیه عطاران و سقط ‌فروشان، صادق بشیری عضو مجمع عمومی انجمن ملی حمایت از مصرف کنندگان و بهزاد ولی زاده مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزات وزارت بهداشت روانه آنتن شد.

علیرضا رضایی قهرودی در آغاز درباره توزیع سیگار گفت: توزیع سیگار به صورت عمده توسط شرکت دخانیات و چند شرکت مهم دیگر انجام می دهند که آنها نیز به عمده فروشان مستقر در خیابان مولوی می فروشند که البته این عمده فروشان نیز تعداد خاصی جزو شبکه اصلی هستند.

وی درباره قاچاق سیگار نیز خاطرنشان کرد: قاچاق نسبت به گذشته خیلی کاهش داشته است اما با این حال همچنان سیگارهای قاچاق در بازار وجود دارد.

رئیس اتحادیه عطاران و سقط ‌فروشان درباره گرانی سیگار نیز اظهار داشت: برخی معتقدند شرکت های کار توزیع را به درستی انجام نمی دهند و برخی دیگر نیز معتقدند، نمایندگان عمده فروشان کار توزیع در تهران و نقاط مختلف کشور را به خوبی انجام نمی دهد که باعث گرانی سیگار شده است.

وی افزود: شرکت دخانیات و شرکت های توزیع آمار تولید یا حداقل آمار توزیع شان را باید در اختیار اتحادیه قرار بدهند، تا اتحادیه بتواند مشکلات و دلایل افزایش قیمت را رصد کند اما متاسفانه اطلاعاتی درباره عاملین اصلی توزیع و میزان توزیع نداریم.

در ادامه صادق بشیری با اشاره به قانون کسب و کار گفت: این قانون دولت را مکلف کرده است تا فضای عادلانه برای تولید و توزیع را برای همه صنوف و فعالان اقتصادی فراهم کند. اتحادیه ها یکی از بازوهای بازرسی هستند؛ بازرسی هایی که در صنف سیگار انجام می شود توسط سازمان حمایت، توسط سازمان های صنعت و معدن و وزارت بهداشت انجام می شود.

عضو مجمع عمومی انجمن ملی حمایت از مصرف کنندگان تاکید کرد: افزایش قیمت سیگار باید به سلامت مردم منجر شود اما افزایش قیمت سیگار در همه دنیا از طریق مالیات است که درآمد آن صرف سلامت مردم می شود.

در ادامه بهزاد ولی زاده به موضوع توزیع کالاهای دخانی اشاره کرد و اظهار داشت: نظارت بر توزیع توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می شود و مرکز نظارت و برنامه ریزی دخانیات کشور، بر نظام توزیع کالای دخانی نظارت می کنند.

وی اضافه کرد: در حوزه واردات چند دسته مجوز صادر می شود؛ مجوز توزیع کشوری، استانی و شهرستانی و عمده فروش ها جزو این دسته ها هستند و اطلاعات تمام اینها در سامانه ای که وزارت صنعت مسئولیت آن را دارد، ثبت شده است.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزات وزارت بهداشت اشاره کرد: سال ها به دنبال این هستیم سامانه برخطی را در وزارت صنعت ایجاد کنیم که توزیع قابل رصد باشد.

مرتبط با این خبر

  • 20درصد جرایم در بستر سایت هایی نظیر دیوار اتفاق می افتد

  • چرخه وزارت بهداشت نیازمند ورود خیرین است

  • حکم 135 پرونده قاچاق صادر شده است

  • درآینده نزدیک نقل و انتقالات بانکی را با کارت ملی هوشمند انجام دهید +صوت

  • طیف همسو با دولت تهران را دچار هرج و مرج کرده است +صوت

  • افزایش سفرهای داخلی در سایه نرخ برابری دلار و ریال +صوت

  • اخذ مالیات سنگین از اتحادیه باغداران، کشاورزان را دچار بحران می کند +صوت

  • دریافت مالیات؛ بهترین راه کاهش مصرف سیگار +صوت

  • امسال کمبود پرتقال نداریم +صوت

  • کمبود شدید صنایع تبدیلی در کشور/ جهادکشاورزی برنامه ای برای تولیدکنندگان ندارد +صوت