صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اکسیژن 18 توضیح داد: این ماده بسیار ارزشمند، تکنولوژی بسیار پیچیده‌ای دارد و کشورهای خارجی اهل فن به خوبی می توانند معنای این را بدانند.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای ایران در حوزه فناوری هسته ای و با حضور دکتر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی به روی آنتن رفت.

بهروز کمالوندی با اشاره به حضور دکتر صالحی در خنداب و خبر از دستیابی ایران به تولید اکسیژن 18، گفت: این موضوع پیشرفت عظیمی به لحاظ فنی و تکنولوژیکی است.

وی افزود: بعد از اینکه آب سنگین را تولید کردیم، جهش دوباره ای در فناوری هسته ای را داشتیم. در واقع آب سنگین به عنوان مواد اولیه است و یک محصول نیست، ارزش افزوده کارهایی که از اکسیژن 18 انجام می شود شاید حدود 100 برابر آب سنگین است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اکسیژن 18 توضیح داد: این ماده بسیار ارزشمند، تکنولوژی بسیار پیچیده‌ای دارد یعنی شما باید در شیمی در حد عالی باشید تا بتوانید چنین ماده‌ای را تولید کنید. اول باید آب سنگین تولید کنید و مستقیماً نمی‌توانید اکسیژن 18 را تولید کنید. کشورهای خارجی اهل فن به خوبی می توانند معنای این را بدانند. تعداد کمی از کشورها می توانند این کار را انجام بدهند.

وی پیشرفت در حوزه هسته ای را از عوامل اقتدار و قدرت برشمرد و تاکید کرد: کسی نمی‌تواند در حوزه بین ‌المللی حرفش را به کرسی بنشاند یا حرفش را بشنوند یا برای او اعتبار باشند مگر اینکه قدرت داشته باشد، مولفه‌های قدرت متعدد هستند.بنابراین وقتی قدرت این را دارید که چیزی را که به شما می خواهند ندهند و با آن فشار وارد می کنند و می توانید تولید کنید ابزار فشار را از آن ها گرفته اید و این اصل قدرت است.

کمالوندی در گفتگو با رادیو گفت و گو به کاربردهای اکسیژن 18 در درمان اشاره و عنوان کرد: داروهای هسته ‌ای هم استفاده دارویی دارد و هم تشخیصی. استفاده از رادیوداروها برای تشخیص، بکار می رود. اکنون امکان اسکن کل بدن و تشخیص مکان دقیق تومور وجود دارد، سرعت تشخیص را و دقت تشخیص را بسیار بالا می برد.

کمالوندی افزود: همچنین برای موارد دیگر زیادی هم، می‌تواند استفاده شود از جمله برای تشخیص بیماری‌های مادرزادی حتی در وضعیت جنین می شود بیماری ‌ها را تشخیص داد. حتی برای ورزشکارهای حرفه ای سطح بالا امکان تشخیص میزان آمادگی را می توان تشخیص داد.

مرتبط با این خبر

  • کاهش قیمت کاهو ظرف 20 روز آینده

  • حمایت از کالای ایرانی نیازمند هم افزایی دولت و ملت است

  • اولین محموله گوشت رومانیایی شنبه توزیع می شود

  • درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا خرج می شود؟

  • افزایش مقاصد صادراتی استان مرکزی از 60 به 80 کشور جهان

  • سازمان برنامه و بودجه مشکل تعرفه پرستاری را حل کند

  • آلودگی رنگ های تتو به مواد صنعتی خطرناک

  • حضور پررنگ اقلیت های دینی در راهپیمایی 22 بهمن

  • هجمه رسانه ای دشمن برای مخدوش جلوه دادن چهره انقلاب

  • پیش بینی 2500 دستگاه اتوبوس برای راهپیمایی 22 بهمن