صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: سیستم توزیع؛ مقصر گرانی شکر/ سلاطین اصلی آقازاده ها هستند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است: سلاطین شکر، کاغذ، سکه که تاکنون دستگیر شده اند، [مهره های] اصلی نیستند. سلاطین اصلی نفوذی ها و دارندگان امضای طلایی و مرتبط با شرکت های خصولتی و اکثرا آقازاده هستند.

1398/02/22
|
10:00
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع چرایی افزایش قیمت شکر و با حضور علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

علی اکبری با اشاره به اظهارات خود مبنی بر اینکه شکر های دولتی به دست مردم نمی رسد، تصریح کرد: در فرآیند توزیع و نظارت و مصرف، اشکالاتی وجود دارد. چون حداقل در سال 97 مشکلی در شکر نداشیم. در آن زمان بنده رئیس هیئت تحقیق و تفحص کشت نیشکری بودم روند تولید مثبت بود و در سال 97 هیچ نیازی برای واردات نبود. هم مقداری موجودی در انبار داشتند و هم تولیدات نیشکری و هم چغندری به اندازه کافی اضافه شده بود.

وی ابراز داشت: متاسفانه در این مواقع، در مرحله اول نقش دلالان و سوداگران موثر است و به دلیل منفعت طلبی های شخصی که دارند، اخلال را ایجاد می کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه جامعه گرفتار سلاطین شده است، گفت: سلاطین شکر، کاغذ، سکه؛ این موجودات صرفا به فکر منافع شخصی خود هستند افرادی هم که تاکنون به عنوان سلاطین گرفته شده اند، سلاطین اصلی نیستند و سلاطین اصلی نفوذی ها و دارندگان امضای طلایی که باز هم مرتبط به شرکت های خصولتی و هیئت مدیران آن ها که اکثرا آقازاده هستند، می باشند.

وی با بیان اینکه در بخش نظارت مشکل داریم، متذکر شد: باید دستگاه های توزیع کننده و ناظر دقت بیشتری داشته باشند. دستگاه های ناظر، بخشی دولتی هستند که وظیفه ذاتی شان نظارت است و بخش دیگری هم تشکیلات مربوط به شکر است مانند اتحادیه.

اکبری با تاکید بر اینکه از نظر میزان شکر در کشور کمبودی نداریم، گفت: امسال نیز دو برابر میزان مورد نیاز، شکر وارد شده است اما متاسفانه در توزیع و نظارت اشکالاتی وجود دارد و باید به دنبال راه حل در این بخش ها باشیم.

وی در خصوص مسئولان توزیع شکر گفت: چند کارخانه در کشور داریم که وظیفه اصلی شان تولید و توزیع است و از طریق بنگاه ها یا شبکه های توزیع و یا نمایندگی ها، شکر را پخش می کنند و معتقدم این بخش ها اخلال دارند که شامل بخش خصوصی و دولتی می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد: حدود 1700 هزار میلیارد نقدینگی در دست یک عده ای است و این به هر سمتی حرکت کند همانند سیلاب های اخیر، آسیب ها و خسارت های جدی را وارد می کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو