صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

ریاست بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بازسازی و تعمیرات مغازه ها را در اولویت قرار داده ایم، از تامین و تخصیص بیش از 1200 میلیارد تومان وام بلاعوض به سیل زدگان خبر داد.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع وضعیت امدادرسانی در مناطق سیل زده و با حضور علیرضا تابش ریاست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور روی آنتن رفت.

علیرضا تابش با بیان اینکه مرحله تشکیل پرونده سیل زدگان رو به اتمام است، تصریح کرد: در روزهای پایانی ارزیابی ها و تشکیل پرونده در این مناطق هستیم. در این مرحله تکلیفمان را با هر سیل زده ای مشخص کردیم اعم از اینکه خانه اش احداثی و یا تعمیری است و یا باید وام بگیرد تا خانه را بازسازی کند.

وی با اظهار به اینکه ستادهای معین را در هر منطقه ای مستقر کردیم، عنوان کرد: هر کدام از این ستادها، بخش یا شهرستانی را در استان خوزستان و لرستان و گلستان و سایر استان های دیگر بر عهده گرفتند. ما در 21 استان ستادهای بازسازی مان را تشکیل دادیم و تمام اطلاعات افراد را در سیستم ثبت کردیم.

رئیس بنیاد مسکن در گفتگو با رادیو گفت و گو با اعلام اینکه کار بازسازی را شروع کردیم، بیان داشت: با تامین اعتبار سیستم بانکی و بلاعوضی که از ناحیه دولت تامین شده، خوشبختانه تاکنون 2500 میلیارد تومان وام به صورت قرض الحسنه وام 15 ساله 4 درصدی تامین کردیم و بیش از 1200 میلیارد تومان وام بلاعوض در اختیارمان هست که به سرعت پرونده آن را نهایی و وام بلاعوضشان را پرداخت می کنیم.

وی افزود: حدود 15 هزار نفر تا شب گذشته، یک قسط بلاعوضشان پرداخت شده و به تدریج و با سرعت داریم پرداخت ها را انجام می دهیم.

تابش در خصوص ساخت و سازها اظهار داشت: برنامه ریزی کرده ایم در این مرحله بیش از 40 هزار واحد که نیاز به تعمیرات دارند تا دو، سه ماه آینده تعمیراتشان به پایان برسد و مرحله اول احداثی ها که 30 هزار واحد است، بتوانیم تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به پایان برسانیم.

وی ادامه داد: برای تسهیلات بلاعوض و وامی که معیشتی است یعنی وسایل و اسباب معیشتی شان از بین رفته، اقدامات لازم در دست انجام است و هرکسی که وسایل زندگی اش در معرض خطر قرار گرفته، شناسایی و ارزیابی کردیم و 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان بلاعوض خواهیم داد.

ریاست بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بازسازی و تعمیرات مغازه ها را در اولویت قرار داده ایم، گفت: در پلدختر، تعداد قابل توجهی از مغازه ها باز و تعمیر شده است و وجوه تعمیراتی شان را گرفته اند. برای وجوه سرمایه ای و وسایل و سرمایه ای که از بین رفته تا 45 میلیون تومان اضافه بر آنچه که تعمیرات یک مغازه نیاز دارد، وام می دهیم.

وی در خصوص برای اسکان موقت افرادی که خانه شان تخریب شده نیز بیان کرد: در شهر 12 میلیون تومان و در روستا 6 میلیون تومان را برای افرادی که بخواهند بروند خانه اقوانشان ساکن شوند یا یک خانه ای را اجاره کنند، در نظر گرفته ایم.. این رقم قابل توجهی است و اجازه نمی دهیم در معابر عمومی کانکسی گذاشته شود.

مرتبط با این خبر

  • مزاحمت های مجازی؛ نتیجه پرسه زنی نوجوانان در این فضا

  • نرخ معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین اعلام شد

  • آغاز عملیات بازسازی200 مدرسه در استان تهران

  • 70درصد کودکان کار اتباع خارجی اند/ وزارت کشور پاسخگو باشد

  • آغاز عملیات احداث 4200 واحد مسکونی در مناطق سیل زده

  • موفقیت پنجره ثبت شرکتها در کلیه شاخص های کسب و کار

  • میرصالحی: بازار لوازم خانگی انحصاری است/ جعفری: یخچال ایرانی با برند کره ای در بازار

  • معماریان: نرخ آرد پنج سال تغییری نکرده /انارکی: یارانه نان را به مردم بدهید

  • جزئیات تشییع پیکر 150 شهید دوران دفاع مقدس

  • احداث 200 واحد مسکونی در لرستان