صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور خبر داد: تعمیر و ساخت 20هزار واحد مسکونی در طرح جهاد همبستگی ملی

زهرایی با بیان اینکه در بازسازی وارد مرحله دوم شدیم، گفت: مرحله دوم بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل شامل طرح جهاد همبستگی ملی می شود یعنی تعامل بین نهادهای انقلابی، بسیج و دولت که به تفاهمنامه 20هزار واحد تعمیری و ساخت با بنیاد مسکن منجر شد.

1398/03/01
|
14:07

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع آخرین وضعیت امدادرسانی به مناطق سیل زده و با حضور محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور به روی آنتن رفت.

محمد زهرایی با بیان اینکه ماموریت ذاتی سازمان بسیج سازندگی کمک به دولت در محرومیت زدایی و استفاده حداکثری از پتانسیل جوانان تحت عنوان گروه های جهادی است، گفت: سازمان بسیج سازندگی به ریاست سردار غیب پرور، مدل قرارگاهی را در سیل اخیر، هم تدبیر کردند و هم دستور دادند و عملیاتی شد.

وی افزود: در سیل دو مرحله را داشتیم؛ مرحله اول امداد و نجات اولیه و اسکان اضطراری، جمع آوری و توزیع اقلام و مباحث مرتب برای اینکه از ورود سیل جلوگیری شود، بود. مرحله اول هم به سرعت و هم به قوت و هم با حضور همه نیروها، سپاه های استانی و 22 قشر از بسیج مستضعفین، در کنار هلال احمر، دولت و مردم که استقامت کردند، رقم خورد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور به آمار اقدامات انجام گرفته اشاره کرد و بیان داشت: ماحصل مرحله اول این شد که در قالب5380گروه جهادی، 78 هزار نفر حضور پیدا کردند، 1200 دستگاه ماشین آلات سنگین مهندسی از سپاه های استانی در منطقه مستقر شد. نزدیک به 900 تیم تخصصی و عمومی پزشکی و 10 تیم دامپزشکی اعزام شدند. بیش از 20 هزار خانه و بیش از 2400 کوچه و خیابان از گل و لای لایروبی شدند.

وی خاطر نشان شد: مرحله اول تمام شد و به یک ثبات نسبی رسید. مضاف بر اینکه در کنار خدمت رسانی که ملموس است، گروه های جهادی از اقشار مختلف، کارهای فرهنگی و اجتماعی انجام دادند.

زهرایی با بیان اینکه در بازسازی وارد مرحله دوم شدیم، گفت: مرحله دوم بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل شامل طرح جهاد همبستگی ملی می شود. طرحی که سردار غیب پرور مطرح کردند، همبستگی در سطح ملی بین رده ها، دستگاه های اجرایی. یعنی تعامل بین نهادهای انقلابی، بسیج و دولت که به تفاهمنامه 20 هزار واحد تعمیری و ساخت با بنیاد مسکن به عنوان نماینده دولت منجر شد.

وی ادامه داد: دستور العمل اجرایی، سهمیه بندی، جغرافیای هدف و مناطق ماموریتی تطبیق شده بین دولت و سپاه اتفاق افتاد و الان در وضعیتی هستیم که سپاه های استانی ما مستقر شدند و دارند واحدهای تخریب شده را با کمک بنیاد مسکن و با اولویت نیازمندان به خصوص بهزیستی و کمیته امداد احصا می کنند و این واحدها بعد از اینکه به سرانجام برسد در چرخه حمایتی قرار می گیرد. امیدواریم در حداقل زمان ممکن بتوانیم تعمیر و ساخت بخشی از این خانه ها را انجام دهیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو