صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی: استفاده از اعضای بدن بیمار، در تبلیغات پزشکی خلاف اخلاق و غیر قانونی است

ایرج حریرچی با اشاره به قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی گفت: طبق این آیین نامه قسمتی از بدن بیمار حتی با رضایت بیمار قابل نشان دادن نیست و تبلیغات با استفاده از اعضای بدن بیمار، خلاف اخلاق و غیر قانونی است.

1398/03/11
|
15:26

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع تبلیغات گمراه کننده و خارج از عرف پزشکان در فضای مجازی و با حضور ایرج حریرچی قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بشیر خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر شورای عالی نظام پزشکی ایران به روی آنتن رفت.

ایرج حریرچی با بیان اینکه اکثر قریب به اتفاق تبلیغاتی که در امور پزشکی و دارویی انجام می شود غیر قانونی است، گفت: طبق ماده 7 و 8 و 9 آیین نامه بند ب ماده 3 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی، قسمت عمده کنترل تبلیغات پزشکی را به سازمان نظام پزشکی و قسمتی را به وزارت بهداشت و سایر سازمان ها داده است.

وی افزود: مثلا طبق ماده 7، تبلیغ دارو و ذکر خواص درمانی در تبلیغات هر نوع محصول در رسانه های عمومی که مخاطب آنها عموم مردم می باشد، ممنوع است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه طبق ماده 8 این آیین نامه، تبلیغاتی که ادعای مربوط به اثرات تشخیصی، درمانی، پیشگیری و بازتوانی برای کالاها و محصولات کند، حتما باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرد، اظهار داشت: گاهی می بینیم وزارت بهداشت مجوز می دهد که دارویی به تقویت مو کمک می کند اما در تلویزیون تبلیغ می کند که یک فرد تاسی بعد از دو ماه موهایش در آمده و می گوید این دارو پروانه از وزارت بهداشت دارد در حالیکه پروانه از وزارت بهداشت برای تقویت موی موجود دارد و نه اینکه باعث رشد موی ریخته شده شود و این تخلف است.

وی در خصوص رسیدگی به تخلفات پزشکی در حوزه تبلیغات گفت: عمده تبلیغات خصوصا در حوزه پزشکی مربوط به سازمان نظام پزشکی است و پیشنهاد ما این است که حتما مدعی العموم وارد شود.

حریرچی با بیان اینکه تبلیغات در حوزه پزشکی با استفاده از اعضای بدن بیمار، خلاف اخلاق و غیر قانونی است، تصریح کرد: متاسفانه یکسری کارهای خلاف اخلاف و عرف انجام می شود. طبق این آیین نامه قسمتی از بدن بیمار حتی با رضایت بیمار قابل نشان دادن نیست. در حالیکه قسمت هایی از بدن را در تبلیغات می گذارند و یا اینکه حین عمل، مراحل مختلف جراحی را نشان می دهند که خلاف اخلاق و قانون است و این در حالی است که در اروپا نیز این نوع تبلیغات استفاده نمی شود.

حریرچی با اظهار به اینکه تبلیغات فقط آن چیزی نیست که بصورت خاص رپورتاژ می شود بلکه می تواند شامل فیلم یا مصاحبه باشد، متذکر شد: معمولا مردم فکر می کنند اگر پزشکی با صدا و سیما مصاحبه کرد حتما پزشک برجسته ای است در حالیکه چنین نیست و اکثریت در سطوح متوسط جامعه هستند. این مسئله باعث رقابت شده و نوعی از تبلیغات هستند.

قائم مقام وزیر بهداشت خاطر نشان شد: تبلیغات در حوزه پزشکی تحت تاثیر تقاضای القایی و تقسیم منابع بین گروه های مختلف است که این موضوعی فلسفی، اقتصادی و اخلاقی است.

در ادامه برنامه بشیر خالقی با بیان اینکه تبلیغات در حوزه پزشکی در چارچوب سازمان نظام پزشکی است، گفت: در هر شهرستانی این سازمان وجود دارد و باید نظارت کند ولیکن شاهد هستیم در تمام مجلات و روزنامه ها و فضای مجازی این تبلیغات انجام می شود.

وی اظهار داشت: تبلیغات برای جذب بیمار در شان این حرفه نیست چون این کار به این حرفه ضربه می زند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: افراد علمی و باسواد این کار را نمی کنند. فردی که از نظر علمی شناخته شده است، معمولا دیگر پزشکان ایشان را معرفی می کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو