صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حریرچی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: پرونده الکترونیک سلامت تکمیل شد/ خبرهای خوبی در راه است

حریرچی گفت: پرونده الکترونیک سلامت طبق قولی که داده بودیم تا آخر خرداد ماه تکمیل شد و در روزهای آینده هم خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم داشت.

1398/03/25
|
10:15

برنامه " صبح و گفت و گو " با موضوع وضعیت پرونده الکترونیک سلامت و در ارتباط تلفنی با ایرج حریرچی قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حریرچی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو بیان داشت: پرونده الکترونیک سلامت به پایان رسید اما همچنان پدیده ای پویا و دینامیک است و در همه مراحل باید رو به تکامل باشد کمااینکه این طرح پس از گذشت چندین سال اجرا در کشورهای مختلف همچنان در حال اصلاح و تکامل است.

قائم مقام وزیر بهداشت، پرونده الکترونیک سلامت را از طریق سطوح مختلف از جمله مردم و بیماران قابل ارزیابی دانست و افزود: ارائه کنندگان خدمات اعم از بهورزان و مراقبان سلامت، پزشکان خانواده، متخصص و فوق تخصص، ارائه کنندگان خدمات بیمارستانی، آزمایشگاهی و رادیولوژی با رعایت محرمانگی و با توجه به سطح دسترسی می توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و در جهت سلامت مردم و بیمار اقدام نمایند.

وی افزود: علاوه براین، بیمه ها و پرداخت کنندگان و سیاست گذاران نیز باید به این اطلاعات دسترسی داشته باشند تا اطلاعات لازم را در جهت برنامه ریزی استخراج کنند.

این مقام مسئول در رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: پرونده الکترونیک سلامت طبق قولی که داده بودیم تا آخر خردادماه تکمیل شد و در روزهای آینده هم خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم داشت.

حریرچی در رابطه با هزینه های طرح تحول سلامت گفت: هزینه های این طرح به جز سال های 1393 و 1394 با توجه به مشکلات مالی دچار مضیقه شد. در حال حاضر با توجه به وضعیت مالی کشور در تامین هزینه ها دچار مشکلاتی هستیم اما طبق اعلام وزیر بهداشت و درمان، آقای نمکی، بسته های اصلی طرح تحول سلامت شامل حمایت مالی از بیماران به ویژه در بیمارستان های دولتی، عدم ارجاع بیماران به خارج بیمارستان و تأمین پزشک و متخصص در مناطق محروم بدون کم و کاست ادامه خواهد داشت و در موارد نیاز به صرفه جویی و ارتقای بهره وری نیز اقدام خواهد شد.

قائم مقام وزیر بهداشت در رابطه با آینده هزینه های طرح تحول سلامت گفت: خانوارها در زمان تورم و کاهش قدرت خرید قسمت عمده هزینه های خود را به هزینه های بسیار ضروری مانند خوراک اختصاص می دهند و از هزینه های بهداشت و درمان و آموزش و فرهنگ می کاهند، در نتیجه ما مکلف به افزایش حمایت مالی از مردم در موارد درمان بیماری ها هستیم.

حریرچی در پایان با اشاره به اینکه پرداختی از جیب مردم در تامین هزینه ها در سال های منتهی به طرح تحول حدود 54 تا 58 درصد بود گفت: در حال حاضر این عدد به 35 درصد رسیده و ما نه تنها اجازه افزایش این 35 درصد را نخواهیم داد بلکه مطابق با برنامه ششم، مکلف به کاهش پرداختی از جیب مردم تا 25 درصد نیز هستیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو