صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در "صبح و گفتگو" بررسی شد؛ عملکرد نهاد حاکمیتی در کنترل و مبارزه با دخانیات

عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: ایران در حوزه ممنوعیت تبلیغ مواد دخانی در رسانه های جمعی و ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی جزو کشورهای موفق دنیاست.

1398/03/26
|
13:15

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع اینکه روزانه 20 میلیارد تومان خرج سیگار می شود و در ارتباط تلفنی با حسن آذری پور ماسوله عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علی ساری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

آذری پور ماسوله در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: کشورها به لحاظ استعمال دخانیات در دنیا به سه گروه کشورهای پرمصرف، متوسط و کم مصرف تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه متوسط شیوع استعمال دخانیات در جمعیت حدود بین 35 تا 40 درصد است گفت: کشورهایی مانند چین، مصر و ترکیه جزو کشورهای پرمصرف هستند اما شیوع استعمال دخانیات در بسیاری از کشورهای اروپایی طی بیست سال اخیر و در برخی کشورهای خیلی فقیر منطقه آفریقا به شدت کاهش یافته است.

عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اظهار اینکه کشور ما از نظر شیوع استعمال دخانیات در جمعیت، جزو کشورهای متوسط رو به پایین است افزود: بنابراین 20 میلیارد تومان در روز رقمی قابل ملاحظه و البته این رقم تنها هزینه مستقیم استعمال دخانیات است.

آذری پور ماسوله با اشاره به عملکرد نهاد حاکمیتی در مبارزه و کنترل دخانیات عنوان کرد: ما در بخش هایی از کنترل دخانیات به ویژه در حوزه ممنوعیت تبلیغ مواد دخانی در رسانه های جمعی و ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی موفق عمل کردیم و جزو کشورهای موفق هستیم.

وی با اشاره به بخش های ضعف عملکرد حاکمیت در این حوزه گفت: در حال حاضر تبلیغات قلیان در فضای مجازی و استفاده از سیگار در تولیدات خارج از رسانه ملی انجام می شود علاوه براین در حوزه افزایش قیمت محصولات دخانی نیز عملکرد خوبی نداشتیم.

همچنین در ادامه برنامه "صبح و گفتگو " رادیو گفت و گو، ساری نماینده مجلس اظهار داشت: ارقام دردناک تری در رابطه با مرگ و میر ناشی از استعمال دخانیات، از آنچه که ارائه می شود، وجود دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به کاهش سن مرگ و میر در افرادی که دخانیات استعمال می کنند گفت: متاسفانه افراد زیادی در سنین 40 تا 50 سالگی در اثر استفاده از مواد مخدر فوت می شوند و این درحالیست که هزینه های زیادی در بحث آموزش و تحصیل آنها شده است.

این نماینده مجلس با اشاره به اقدامات مجلس در این حوزه یادآور شد: ما در برنامه ششم توسعه مصوباتی داشتیم که تاثیرات خود را در فضای مربوطه داشت. مصوبه ای در این خصوص مبنی بر افزایش قیمتها مطرح شد.

ساری در خاتمه یادآور شد: در حال حاضر تولید مواد دخانی به صورت اتوماتیک انجام می شود و بنابراین در صورت افزایش قیمت مواد دخانی بیکاری و اشتغال کاهش نخواهد یافت.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو