صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در طرح "یاری گران زندگی" از کودکان و نوجوانان برای مشارکت بیشتر در حوزه فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد استفاده می شود.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع برنامه های روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و در ارتباط تلفنی با عارف وهاب زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

وهاب زاده در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو، با اشاره به قوانین متعدد در حوزه پیشگیری گفت: علاوه بر سند جامع پیشگیری از اعتیاد که نقشه راه ما در حوزه پیشگیری است، طرح ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روان گردان نیز کلیه تکالیف و وظایف دستگاه ها در حوزه پیشگیری از اعتیاد را مشخص شده است.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به گروه های تحت پوشش ستاد بر اساس این اسناد عنوان کرد: محیط های آموزشی مدارس و دانشگاه ها، خانواده، محیط های کاری اعم از صنعتی، کارمندی، کارگری و نظامی، محلات و استفاده از رسانه ها جزو اهداف ما در این مجموعه هستند.

وی با اشاره به نقش مهم آحاد جامعه در مبارزه با مواد مخدر گفت: از این رو سعی ما ایجاد حساسیت در عموم جامعه و مسئولیت پذیری و هویت بخشی به ویژه در حوزه کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به این موضوع است.

وهاب زاده پیشگیری اولیه از اعتیاد را به عنوان اولویت اصلی در راهبرد های ستاد مبارزه با مواد مخدر معرفی کرد و افزود: همکاری وزارت آموزش و پرورش با ستاد قابل ملاحظه است. این همکاری در قالب طرح ها و برنامه های متنوعی انجام می شود که از جمله آن می توان به طرح "یاری گران زندگی" اشاره کرد. در این طرح با دعوت از کودکان و نوجوانان برای مشارکت بیشتر از خود آنها در حوزه فرهنگی و پیشگیری استفاده می شود.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به دیگر اقدامات پیشگیرانه ی ستاد برای مبارزه با مواد مخدر گفت: آموزش مهارت های اساسی زندگی از اهم اقدامات ما در حوزه دانش آموزی و دانشجویی است و علاوه براین، آموزش های فرزندپروری در مدارس و دانشگاه ها برای والدین دانش آموزان را نیز در دستور کار داریم.

این مقام مسئول بر لزوم تدوین برنامه های مستمر و اثربخش برای کودکان و نوجوانان در این حوزه تأکید کرد و گفت: تاکید ما گنجاندن متون پیشگیری از اعتیاد در کتب درسی دانش آموزان است که البته این اتفاق در دو سال اخیر به همت آموزش و پرورش در برخی از کتب درسی صورت گرفته اما برنامه ها باید مستمر و پایدار باشند.

وهاب زاده همچنین با تأکید بر لزوم انجام مشارکت دستگاه ها بر اساس اسناد راهبردی و استانداردهای بین المللی در این حوزه گفت: اثربخشی فعالیت ها باید در پایان برنامه ششم توسعه به نقطه ای برسد که سطح پوشش برنامه های ما بسیار بالا باشد اما متاسفانه در حال حاضر سطح پوشش برنامه های ما به دلایل مختلف از جمله کمبود اعتبارات پایین است.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان با اشاره به نقش مهم خانواده در پیشگیری از اعتیاد فرزندان گفت: آگاهی بخشی به خانواده ها در جهت پیشگیری های اولیه از اعتیاد بسیار ضروری است.

مرتبط با این خبر

  • آغاز عملیات ساخت هزار مسکن برای سیل زدگان سوسنگرد

  • کمبود 30 هزار مشاور در حوزه هدایت تحصیلی

  • بارندگی های اخیر مشکل کم آبی تهران را حل نکرد/ شهروندان صرفه جویی کنند

  • طرح "تابستانه کتاب" تا 3 مرداد ادامه دارد

  • اجازه ترخیص ذرت های آلوده را نخواهیم داد

  • جشنواره "فیلم شهر" تا فردا برقرار است

  • با تعزیرات برسر نرخ گذاری مشکلی نداریم

  • اولویت ثبت نام در مدارس با ساکنان محدوده است

  • قیمت فعلی مرغ از قیمت واقعی کمتر است

  • ساخت 1600 واحد مسکونی برای معلولان