صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

واكنش ها به حذف یارانه پردآمدها در صبح وگفتگو؛ قلیزاده: دولت موظف به حذف یارانه پردآمدهاست/ بیگلری: به مردم استرس ندهید

کارشناس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت موظف به حذف یارانه سه دهک با درآمد بالا با استفاده از کلیه سیستم های اطلاعاتی است.

1398/03/28
|
12:15


برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حذف یارانه پردآمدها و در ارتباط تلفنی با شهباز حسن پور بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و همت قلیزاده کارشناس سازمان برنامه و بودجه کشور و کارشناس حوزه یارانه ها از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

قلیزاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو، در رابطه با چرایی مطرح شدن حذف یارانه ی پر درآمدها گفت: معمولاً هر زمان که دولت با مضیقه های مالی مواجه می شود چنین بحث هایی هم مطرح می شود.

کارشناس سازمان برنامه و بودجه افزود: این موضوع قدیمی است و هم اکنون یکصدمین مرحله از واریز یارانه ها در حال انجام است و تقریبا هشت سال و چهار ماه در این خصوص تجربه داریم.

وی در ادامه، پرداخت مبلغ ثابت به 80 میلیون جمعیت ایران را اقدامی نادرست خواند و یادآور شد: طبق بند نخست از تبصره 14 قانون بودجه سال 1398 دولت موظف به حذف یارانه سه دهک با درآمد بالا با استفاده از کلیه سیستم های اطلاعاتی است. این موضوع در قوانین بودجه سالهای قبل نیز بوده اما به دلایل مختلف هنوز اجرایی نشده است.

کارشناس حوزه یارانه ها با تصریح براینکه 45 هزار تومان قدرت خرید خود را از دست داده و دردی از مردم دوا نمی کند افزود: علاوه بر اشکالات ساختاری در حوزه اطلاعات اولیه از نظر فرهنگی نیز ضعیف عمل کردیم کمااینکه مطرح و اجرایی شدن حذف یارانه های برخی دهک ها در پنج سال گذشته با اعتراضات بسیار زیادی از سوی خانواده ها همراه شد.

قلیزاده با انتقاد از فاصله و عدم تناسب بین قانون گذاری با واقعیت جامعه گفت: این معضل از مواردی است که قدرت اجرای قانون را از دولتها سلب می کند.

در ادامه این مجله صبحگاهی، حسن پور گفت: 45 هزار تومان یارانه در چند ماه قبل حداقل هزینه خرید یک ساندویج می شد اما امروز ارزش این مبلغ به کمتر از 5 هزار تومان رسیده و دولت هم هیچ اراده ای برای حذف یارانه پردرآمدها ندارد.

وی با اظهار اینکه مجلس این موضوع را با رویکرد پرداخت یارانه به تولیدکنندگان و شرکت های نیازمند به حمایت پیگیری کرد افزود: متاسفانه این کار تا به الان اجرایی نشده چراکه دولت هیچ اراده ای برای این کار نداشته، ندارد و نخواهد داشت.

این نماینده مجلس تأکید کرد: بهتر است به مردم استرس وارد نکنیم و دولت به جای بحث های حاشیه ای بهتر است به فکر راهکارهای موثر برای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان باشد و به معیشت و تورم و ثبات در بازار بپردازد.

حسن پور با بیان اینکه ما از ابزارهای نظارتی در این راستا استفاده کرده ایم افزود: متاسفانه دولت ها برای رأی گیری از مجلس با شعارهای زیبا وارد میدان می شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: بخش عمده ای از جامعه به دلیل کاهش ارزش پول ملی کشور نیازمند گرفتن یارانه ها هستند ضمن اینکه یارانه کارمندان هم باید در این شرایط افزایش یابد چه رسد به کارگران و اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی و خیریه ها.

این مقام مسئول مطرح کرد: هر فردی باید فقط یک حساب بانکی در کشور داشته باشد تا تراکنش های مالی و ورودی و خروجی سرمایه های او مشخص شود و اطلاعات جامعی را در این حوزه کسب کنیم. شورای عالی اقتصاد یا مجموعه تیم اقتصادی کشور برای مبارزه با فساد و رانت و حل مشکل یارانه ها باید اعلام کنند که هر فرد فقط باید دارای یک حساب باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو