صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای تشریح كرد: ویژه برنامه های هفته" ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای"

مجتبی جوهری گفت: همایش های گسترده ای در آخرین روز هفته " ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای"، در سطح مراکز استانها و شهرستانها برگزار خواهد شد.

1398/03/29
|
11:09

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع 31 خرداد؛ روز فرهنگ زورخانه ای و پهلوانی کشور و در ارتباط تلفنی با مجتبی جوهری رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

جوهری با بیان اینکه این هفته به نام ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای نام گذاری شده گفت: روز 17 شوال بر اساس پهلوانی حضرت علی (ع) در برخورد با عمر بن عبدود در جنگ خندق به روز فرهنگ پهلوانی معروف است.

رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی افزود: فدراسیون در این ایام ویژه برنامه هایی را در سطح شهرستان و استان ها و با حضور فعال پیشکسوتان، ورزشکاران، مربیان، داوران، مرشدان و هیئت ها و همکاری مناسب ادارات کل ورزش برگزار کرده است.

وی افزود: همایش های گسترده ای در آخرین روز هفته "ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای"، در سطح مراکز استانها و شهرستانها برگزار خواهد شد.

جوهری با اشاره به راهکارهای فراموش نشدن فرهنگ دیرینه ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی گفت: این ورزش نشانه فرهنگ و تمدن ما ایرانیان و یک ورزش بشر دوستانه است که کارکردهای اجتماعی زیادی در گذشته داشته کمااینکه تصمیمات مبارزه با ناعدالتی ها از گودهای زورخانه سرچشمه گرفته است.

رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در ادامه یادآور شد: این ورزش در مقطعی از زمان دچار انحرافات و آسیب هایی شد، از این رو خانواده ها تصور می کردند افراد مبتلا به انحرافات اخلاقی و مسائل اجتماعی به زورخانه ها می روند اما امروزه زورخانه ها محل پرورش نونهالان و نوجوانان و انسان های شریفی شده است.

جوهری در رابطه با تعداد کم گودهای زورخانه در سطح شهر گفت: با وجود اینکه تعداد زورخانه ها کم است اما همچنان سازندگی و تاثیرگذاری خود را بر افراد دارد.

رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به رادیو گفت و گو گفت: ما این ورزش را با هماهنگی گسترده با دستگاه های مختلف از جمله جامعه کارگری، کارمندی، نیروهای مسلح، شهرداری ها و آموزش و پرورش و دانشگاه و اصناف از حالت انزوا و از محل زورخانه ها خارج کردیم و به محیط ادارات، اماکن عمومی و فضاهای ورزشی با عنوان ورزش صبحگاهی وارد کردیم که با استقبال خوبی همراه بود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو