صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

جمعه پور گفت: هنوز درمان مشخصی برای اعتیاد به مخدرهای صنعتی وجود ندارد و بیشتر درمان ها در حوزه علامتی است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر و در ارتباط تلفنی با حمید جمعه پور مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

جمعه پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: پژوهش های زیادی در دنیا برای درمان اعتیاد به مواد مخدر صنعتی محرک انجام شده اما هنوز درمان مشخصی برای آن وجود ندارد و بیشتر درمان ها در حوزه علامتی است.

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مواد مخدری که به صورت صنعتی و شیمیایی تولید می شود به مواد آشپزخانه ای و آزمایشگاهی معروف است افزود: مصرف مواد آشپزخانه ای موجب تحریک شدید سیستم عصبی و روانی افراد و ایجاد علائم روانی شدید در افراد مانند توهم، پرخاشگری، هذیان، آسیب به خود و دیگران خواهد شد.

این مقام مسئول یادآور شد: درمان اعتیاد به مخدر صنعتی در ایران و سایر کشورها در حد علامتی شامل بستری با هدف کنترل بی خوابی های شدید، کنترل خشم و آرامش بخشی به فرد بوده و درمان کامل اعتیاد به این مواد نیازمند درمان طولانی مدت روانشناختی است.

جمعه پور عدم کنترل علائم خطر ساز این مواد برای فرد و عدم آگاهی خانواده ها از علائم و نشانه های مصرف این مواد را از مهم ترین موانع درمان در این زمینه عنوان کرد و گفت: متاسفانه دیدگاه جاری و ساری در خانواده ها درباره شناسایی فرد معتاد تشخیص چهره اوست درصورتیکه در حال حاضر اینگونه نیست یعنی فرد مصرف کننده بسیار پرانرژی و خوش صحبت است و لذا نداشتن علائم ظاهری دال بر عدم وابستگی به مواد مخدر صنعتی نیست.

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اهمیت تقدم پیشگیری بر درمان متذکر شد: پیشگیری از اعتیاد حساسیت هایی خاصی دارد. روش های پیشگیری در مقاطع سنی مختلف کاملا متفاوت است و در صورتی که اطلاع رسانی درباره آثار مصرف مواد مخدر با توجه به سن و شرایط افراد و توسط متخصصین امر صورت نگیرد، به جای پیشگیری اثرات سوء بر افراد ایجاد می شود.

مرتبط با این خبر

  • مسئولان حداقل در سال رونق تولید سنگ اندازی نکنند

  • تشدید نظارت بر استخرها در تابستان/ مردم تخلفات را گزارش کنند

  • جوانان همچنان در صف طولانی وام ازدواج/ بانکها موجودی ندارند

  • دولت اصلاح قانون کار و تأمین اجتماعی را در اولویت قرار دهد

  • مجلس خبرگان رهبری نماد مردم سالاری دینی است

  • بیت کوین یارانه انرژی را می بلعد

  • اطلاع از آخرین اخبار حج با سامانه موبایلی"زائریار"

  • موانع رونق تولید در مجلس بررسی می شود

  • میزبانی مشهد از 10 هزار زائر پیاده و 80 کاروان در روز میلاد

  • امام رضا(ع) معنای رضایت را در ایران متحول کردند