صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عقبایی در رابطه با علت مهاجرت از کانادا به ایران برای ساخت و ساز گفت: سرمایه گذاران با توجه به سود بانکی صفر تا یک درصدی در کانادا، با هدایت سرمایه به بازار مسکن ایران حداقل 50درصد سود می کنند.

عقبایی با انتقاد از وجود مشکلات فراوان برای وضع قوانین و اجرای آن گفت: به عنوان نمونه، قانون پیش فروش ساختمان در سال 1387 تصویب گردید اما آئین نامه اجرایی آن در سال 1393 تنظیم شد و از سال 1393 تا 1398 نیز به دلیل عدم قابلیت اجرایی آن کنار گذاشته شد.

وی افزود: هم اکنون وزارت راه و شهرسازی مجددا اصلاحیه آن را به کمیسیون عمران مجلس فرستاده و این کار در عمل به معنای معطلی بازار مسکن در حوزه پیش فروش به مدت 10 سال و سوء استفاده سوداگران از نبود قانون منسجم در این حوزه است.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک در رابطه با اینکه از 10 میلیون واحد مسکونی ساخته شده طی ده سال گذشته تنها 2,4 دهم میلیون خانوار صاحب مسکن شده اند گفت: بخش عمده ای از این املاک متعلق به افرادی با سرمایه های کلان است که در هر شهر چندین منزل خریداری می کنند.

وی همچنین در رابطه با علت مهاجرت از کانادا به ایران برای ساخت و ساز گفت: در شرایطی که سود بانکی در کانادا صفر تا یک درصد است آنها هم سرمایه خود را به بازار مسکن ایران هدایت می کنند و در شرایط رکود بازار مسکن حداقل 50 درصد سود خواهند کرد.

عقبایی با اشاره به طرح "مالیات بر عایدی مسکن" گفت: متاسفانه این طرح در سال 1393 یک شبه از دستور کار خارج شد درحالیکه تصویب آن می توانست از اینگونه حرکات جلوگیری کند.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک در پایان بخش عمده ای از مشکلات اقتصاد کشور به ویژه بازار مسکن را ناشی از سیاست های پولی و بانکی کشور دانست و تأکید کرد: مجلس در این چند ماه باقی مانده از عمر خود عزم خود را برای به سرانجام رساندن قانون اصلاح سیاست های پولی و بانکی جزم کند.

در ادامه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با اینکه از 10 میلیون واحد مسکونی ساخته شده طی ده سال گذشته تنها 2,4 دهم میلیون خانوار صاحب مسکن شده اند، بیان کرد: مجلس این موضوع را پیگیری کرده اما سوداگران با هدف سود کلان و در قالب سرمایه گذاری و ساخت و سازهای گسترده در مکان های مختلف حاضر به رهن و فروش این ساختمان ها نیستند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران در مدت افزایش قیمت چشمگیر مسکن بیش از سه برابر سود کردند افزود: برخی انبوه سازان به دلیل افزایش قیمتها، سرمایه خود را حفظ کرده و حاضر به فروش و رهن و اجاره ساختمان های خود نیستند.

حجت الاسلام لارگانی در ادامه گفت: تعداد زیادی از این 10 میلیون خانه، مسکن مهرهایی است که در گذشته ساخته شد. طبق گفته برخی مسئولان حدود 5 میلیون مسکن در قالب مسکن مهر ساخته شد که بعضاً جانمایی آن هم مناسب نبود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اقدامات مجلس در حوزه مسکن اظهار کرد: تصویب قانون مالیات بر مسکن های خالی در سال 1394 و در حال حاضر نیز طرح مالیات بر عایدی مسکن در کمیسیون اقتصادی مجلس از اقدامات مجلس در این حوزه است و هیئت رئیسه باید موضوع مسکن را در اولویت کاری خود قرار دهد.

این نماینده مجلس در رابطه با خارج شدن طرح "مالیات بر عایدی مسکن" از دستور کار مجلس گفت: این قانون به هیئت رئیسه مجلس رفت و دلیل اصلی کنار گذاشته شدن آن را باید از هیئت رئیسه سوال کرد.

حجت الاسلام لارگانی یادآور شد: آقای آخوندی در ظاهر مسکن مهر را طرح مزخرف عنوان می کرد اما در عمل برای نشان دادن پیشرفت دولت در چیدن روبان و افتتاح حضور فعالی داشت.

وی افزود: طرح "مالیات بر عایدی مسکن" از طریق لابی گری وزارت راه و شهرسازی با هیئت رئیسه مجلس از دستور کار خارج شد. در حال حاضر نیز طرح های زیادی در دستور سوم و چهارم مجلس قرار دارند که به یکباره و بدون هیچ دلیل قانع کننده ای از دستور کار خارج می شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه صبح و گفت وگو در رابطه با دلیل اجرایی نشدن قانون "مالیات بر خانه های خالی" گفت: این قانون تنها یکی از قوانین مجلس است که اجرایی نشده است. دولت نهم و دهم در مواردی رسماً اعلام می کرد که قانون را قبول ندارد و آن را اجرایی نمی کرد اما از آقای روحانی با حضور در پنج دوره از مجلس انتظار قانون گریزی از قانون را نداشتیم که متاسفانه به لوایح و طرح های مجلس عمل نمی کند

مرتبط با این خبر