صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع آرد کشور و نماینده مجلس درخصوص با افزایش غیررسمی نرخ نان اظهارنظر کردند.

برنامه "صبح و گفت و گو" با موضوع قیمت نان و در ارتباط تلفنی با فرشاد معماریان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع آرد کشور و احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

معماریان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: طبق نظر مسئولان اتحادیه نان، قیمت نان هنوز به طور رسمی افزایش پیدا نکرده و اگر افزایش قیمتی وجود داشته غیررسمی و بیشتر در نانوایی های آزادپز صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بهای آرد و نان از سال 1393 تا به الان تغییر رسمی نکرده افزود: از آخرین افزایش نرخ آرد پنج سال می گذرد اما وضعیت معیشت گردانندگان بخش نانوایی که از این راه ارتزاق می کنند مغفول مانده است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع آرد کشور متذکر شد: البته حمایت هایی در این زمینه صورت گرفته است. به عنوان مثال هزینه های کارخانجات آرد با دوندگی و تلاش های کانون صنایع آرد در نیمه سال 1395 و 1396 تا حدودی ترمیم شد که البته کفاف هزینه های ما را نداد اما این اتفاق در بخش نان هنوز حادث نشده است.

معماریان با اشاره به افزایش 40 درصدی دستمزد کارگران طبق مصوبه وزارت کار گفت: گرداننده و کارگر نانوایی از این قانون مستثنا نیستند ضمن اینکه اجاره بها و سایر هزینه های تولید نیز افزایش یافته و باید این مسائل را در نظر داشت.

وی با اشاره به تاثیر نوسانات ارزی بر قیمت قطعات یدکی، هزینه های تولیدی و لوازم بسته بندی آراد گفت: با وجود افزایش چهاربرابری قیمت لوازم بسته بندی مصرفی از جمله کیسه های پروپیلن اما شاهد افزایش قیمت آرد نیستیم.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنایع آرد کشور تنها علاج و چاره این معضل را هدفمند سازی یارانه ها و پرداخت آن به مصرف کننده دانست و افزود: در این صورت از فساد و قاچاق و معضلات اقتصاد یارانه ای جلوگیری خواهد شد.

معماریان با اشاره به علت هدررفت یارانه ها در کشور بیان کرد: یارانه ها به جای اختصاص یافتن به قشر نیازمند باید به کل کانال توزیع پرداخت می شود. دولت علاوه بر پرداخت یارانه مستقیم به مصرف کننده، امسال گندم را از زارع با هزینه های آن از 1850 تومان خریداری و با سه نرخ برای نانوایی های یارانه ای و آزاد پز عرضه کرد درصورتیکه اگر نرخ ها واقعی و از بخش نیازمند جامعه حمایت شود مشکل اقتصادی کشور حل خواهد شد.

در ادامه "صبح و گفت گو"، انارکی محمدی اظهار کرد: سالانه 900 هزار میلیارد تومان یارانه به محصولات و کالاهای اساسی داده می شود.

وی تولید و قیمت یارانه ای کالاها را اقدامی از اساس نادرست خواند و گفت: این تفاوت قیمت موجب قاچاق کالا و رانت خواری عده ای افراد شده کمااینکه در بحث نان و گندم نیز همین مشکل وجود دارد. تفاوت قیمت خرید گندم از کشاورزان و قیمت یارانه ای موجب تفاوت قیمت و قاچاق گندم و رانت خواری شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تنها راهکار حل مشکل در حوزه نان را آزادسازی قیمت و پرداخت یارانه مستقیم به افراد دانست و گفت: غذای اصلی قشر ضعیف جامعه نان است لذا باید یارانه نان به مردم و به صورت عادلانه پرداخت شود.

انارکی محمدی در پایان مجله صبحگاهی تصریح کرد: متاسفانه ما در زمان التهابات و شرایط خاص به فکر اصلاح میفتیم و هیچ وقت بر اساس برنامه کار نکردیم. مجلس و دولت برای یک بار هم که شده این قضیه را جمع کنند.

مرتبط با این خبر