صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به همراهی برخی مشاوران املاک با موجران برای فرار مالیاتی گفت: یکی از راه های تشخیص این موضوع، کد رهگیری است.

محمدعلی اسفنانی در برنامه "صبح و گفت و گو" درخصوص همدستی مشاوران املاک با موجران برای فرار مالیاتی اظهار کرد: در کلانشهرهایی مانند تهران مشکلات جدی در حوزه روابط بین موجر و مستاجر وجود دارد و مالک و موجر حرف اول و آخر را می زند و مستاجر هم راهی جز تسلیم و رضا ندارد.

وی افزود: جالب است که ده ها، صدها و هزاران مالک املاک متعدد در تهران وجود دارند که تمام این املاک را به مردم اجاره می دهند اما حاضر به پرداخت یک ریال از آن بابت مالیات نیستند درحالیکه در اکثر کشورهای دنیا درصد مختصری به عنوان مالیات برای فرد دارای یک منزل برای اجاره تعیین می شود و اگر همین فرد دو منزل یا بیشتر برای اجاره داشته باشد باید 30 تا 70 درصد مالیات بپردازد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به همراهی برخی مشاوران املاک با موجران برای فرار مالیاتی گفت: یکی از راه های تشخیص این موضوع، کد رهگیری است متاسفانه تعداد منازل و مغازه اجاره ای مالکان مشخص نیست و دولت و شهرداری باید به وظایف خود در این حوزه عمل کنند.

این مقام مسئول با اشاره به گلایه جمعیت عظیمی از مردم از عدم مرزبندی اجاره بهای تعیین شده گفت: شب گذشته از یک موجر شنیدم که می گفت بنابر اعلام مشاوران املاک بین 60 تا 100 درصد باید اجاره ها را افزایش دهیم.

اسفنانی بیان داشت: موجران و مستاجران هر محله مشخص هستند و مشاوران املاک مستقر در هر محله تلاش می کنند موجر را برای خود حفظ کنند تا دفعه بعد منزل را به مشاوره املاک دیگری دیگری نسپارد که همین موجب از بین رفتن عدالت در پرداخت دریافت اجاره شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در صبح و گفت و گو "قانون اماکن تجاری" مصوب سال 1355 را قانون موثری دانست و یادآور شد: موجر و مستاجر طبق این قانون هر سه سال یک بار حق درخواست تعدیل اجاره بها دارند و مولفه های تاثیرگذار بر اجاره بها نیز مشخص شده است اما متاسفانه الان موجران گرانی ارز را دلیل افزایش 100 درصدی اجاره بها عنوان می کنند درحالیکه هیچ آپشن جدیدی به مناطل خود اضافه نکرده اند.

اسفنانی با انتقاد از نقص قانونی در این حوزه گفت: منطقی ترین راه تصویب قانون خوب است ضمن اینکه قانون مربوط به دریافت مالیات نیز حتما باید اجرایی شود.

در ادامه برنامه "صبح و گفت و گو"، عقبایی با بیان اینکه افزایش اجاره بها ریشه کلان اقتصادی دارد افزود: نمی توان گفت یک صنف خاص تاثیرگذاری عمیقی در کلان بازار دارند.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک مطرح کرد: کد رهگیری که در سامانه اتحادیه املاک و مستغلات ثبت و درج می شود به تنهایی برای نظارت حاکمیت کافی و وافی نیست.

عقبایی با تصریح بر نقص قوانین در این حوزه گفت: متاسفانه قوانین روشن و مبسوطی درخصوص افرادی که منازل خود را خارج از عرف و قیمت واقعی اجاره می دهند وجود ندارد. ما صدها بار در قالب نامه های مختلف از نماینده وزارت شهرسازی و وزارت صمت این موضوع را مطالبه کردیم اما جوابی نگرفتیم.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از نبود شفافیت مالکیت و نظارت جدی بر این حوزه تأکید کرد: سامانه جامع و کد رهگیری در مجلس برای شفافیت مالکیت در کشور تصویب شد اما از سال 1394 تاکنون بانک اطلاعاتی جامع در این خصوص راه اندازی نشده و از این روست که اجرای قوانینی همچون قانون دریافت مالیات از خانه های خالی منتفی است.

عقبایی همچتین در رابطه با درج آگهی های خرید املاک با قیمت دو برابر در برخی مطبوعات گفت: طبق قانون، مطبوعات حق درج هر آگهی با هر نوع شرایطی را ندارند و درج این نوع آگهی های املاک در رسانه های مکتوب و غیرمکتوب خلاف قانون است.

مرتبط با این خبر

  • آغاز عملیات ساخت هزار مسکن برای سیل زدگان سوسنگرد

  • کمبود 30 هزار مشاور در حوزه هدایت تحصیلی

  • بارندگی های اخیر مشکل کم آبی تهران را حل نکرد/ شهروندان صرفه جویی کنند

  • طرح "تابستانه کتاب" تا 3 مرداد ادامه دارد

  • اجازه ترخیص ذرت های آلوده را نخواهیم داد

  • جشنواره "فیلم شهر" تا فردا برقرار است

  • با تعزیرات برسر نرخ گذاری مشکلی نداریم

  • اولویت ثبت نام در مدارس با ساکنان محدوده است

  • قیمت فعلی مرغ از قیمت واقعی کمتر است

  • ساخت 1600 واحد مسکونی برای معلولان