صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با اعطای وام به مالکان و انبوه سازان روند ساخت و ساز و نوسازی بافت های فرسوده، توسعه شهرها و تنظیم بازار عرضه و تقاضا شکل خواهد گرفت.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع شکل گیری ستاد بازآفرینی در شهر تهران در ارتباط تلفنی با ابوالفضل موسوی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ستاد بازآفرینی شهری بر اساس مصوبه دولت در همه استانها شکل گرفته گفت: این ستاد باید در مراکز استان ها نیز شکل می گرفت.

وی با اعلام تصمیم دولت مبنی بر ساخت 400 هزار واحد مسکونی بیان کرد: 200 هزار واحد در بافت های فرسوده، 100 هزار واحد در شهرهای جدید و 100 هزار واحد نیز در شهرهای زیر بیست هزار نفر و روستاها ساخته خواهد شد.

موسوی یادآور شد: قانونگذار در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف به شناسایی و بازسازی سالانه 270 محله بافت فرسوده کرده است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه توجه ما در شهرهای بزرگ و به ویژه مراکز استانها معطوف به توسعه درونی شهرهاست گفت: شهرها باید به گونه ای حرکت کنند که محدوده ها و حریم های آنها افزایش پیدا نکند.

موسوی با یادآوری اینکه طبق قانون، استانداران و شهرداری ها مکلف به احیا و نوسازی بافتهای فرسوده هستند افزود: هر یک از دولت های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم برنامه هایی داشتند، دفاتر خدمات محله ای در محله های تهران تشکیل شد و امیدواریم با تخفیفی که مدیریت شهری تهران قائل شده (حذف درآمد شهرداری ها) این عدد کمی در نظر گرفته شده برای دولت محقق شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه هر شهری باید بر اساس طرح جامع و تفصیلی خود حرکت کند افزود: تغییر کاربری شهر خارج از طرح تفصیلی خلاف قاعده است.

وی با بیان اینکه بیش از 98 درصد ساخت و سازها در ایران با بخش خصوصی است گفت: دولت و شهرداری ها تنها می توانند سیاست گذاری کنند. طرح جامع تفصیلی نیز یک نوع سیاست گذاری است تا توسعه شهرها با برنامه ریزی محقق شود.

موسوی با اشاره به اینکه دریافت عوارض از موانع جمله ساخت و ساز بود خاطرنشان ساخت: با حذف این عوارض از سوی شهرداری سنگ و مانع بزرگ ساخت و ساز ها نیز برداشته شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سیاست فعلی ستاد بازآفرینی شهری، تأمین منابع مالی است گفت: از این رو با اعطای وام به مالکان و یا انبوه سازان روند ساخت و ساز و نوسازی بافت های فرسوده، توسعه درون شهرها و تنظیم بازار عرضه و تقاضا شکل خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: این سیاست فرصت مناسبی برای نهضت خانه سازی توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خاتمه یادآور شد: سالانه باید هفتصد واحد مسکونی ساخته شود اما با توجه به عقب ماندگی ما در این حوزه دولت مکلف به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال شده تا از این طریق نوسانات بازار تنظیم شود.

مرتبط با این خبر

  • شهروندان تا قبل از احراز هویت، خرید و فروش اینترنتی نکنند

  • 80درصد نوبت دهی در بیمارستانها اینترنتی است/ مردم اشکالات را گزارش کنند

  • جزئیات دومین دوره مسابقه بزرگ کتابخوانی

  • وزارت نفت بر طبق جهانی شدن قیمتها می کوبد

  • حمایت تامین اجتماعی از 60 درصد نیروی کار شاغل

  • مسئولان حداقل در سال رونق تولید سنگ اندازی نکنند

  • تشدید نظارت بر استخرها در تابستان/ مردم تخلفات را گزارش کنند

  • جوانان همچنان در صف طولانی وام ازدواج/ بانکها موجودی ندارند

  • دولت اصلاح قانون کار و تأمین اجتماعی را در اولویت قرار دهد

  • مجلس خبرگان رهبری نماد مردم سالاری دینی است