صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر فراكسیون ورزش و جوانان مجلس: جوانان همچنان در صف طولانی وام ازدواج/ بانکها موجودی ندارند

برزگر گفت: جوانان با هر مصیبتی یک ضامن پیدا می کنند اما بانکها موجودی کافی ندارند.

1398/04/24
|
11:55

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع جزئیات پرداخت وام ازدواج در ارتباط تلفنی با شهروز برزگر دبیر فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی و دکتر اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

برزگر در برنامه "صبح و گفتگو"، مشکل تامین ضامن را از جمله مشکلات بر سر راه دریافت کنندگان وام ازدواج عنوان کرد و گفت: تهیه ضامن برای جوانان در اول زندگی بسیار سخت و دشوار است که اخیراً با تصمیم بانک مرکزی دو ضامن به یک ضامن کاهش یافته است.

وی در رابطه با افزایش سقف وام به 30 میلیون تومان افزود: با مقایسه 30 میلیون تومان امروز با 10 میلیون چند سال قبل در می یابیم که نه تنها سقف وام تغییر چندانی نکرده بلکه ارزش قدرت خرید 10 میلیون گذشته از 30 میلیون امروز بیشتر بوده است.

دبیر فراکسیون ورزش و جوانان مجلس با اشاره به مشکلات جوانان برای دریافت وام ازدواج بیان کرد: جوانان با هر مصیبتی که شده یک ضامن را پیدا می کنند اما مشکل اینجاست که بانکها موجودی کافی ندارند و در نتیجه جوانان باید چندین ماه و حتی چندین سال در نوبت منتظر بمانند و پس از دریافت وام ازدواج هم با مشکل بازپرداخت مواجه اند.

برزگر با تأکید بر اینکه مکانیزم این کار باید به طور کلی تغییر کند افزود: باید تسهیلات ارزان تر و آسان تری درخصوص ایجاد شغل برای جوانان در نظر گرفته شود. اگر جوانان شغل مناسب و در عین حال آینده ای داشته باشند می توان تسهیلات بدون ضامن به آنها پرداخت و اقساط آن را از حقوق شان کم کرد.

دبیر فراکسیون ورزش و جوانان مجلس تأکید کرد: دولت و مجلس باید امور جوانان اعم از ازدواج، اشتغال و آینده آنها را در یک سازمان متمرکز کنند.

همچنین در ادامه "صبح و گفتگو"، اعظم کریمی اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان خاصه معاونت جوانان آمار وام و افراد در صف انتظار و مشکلات احتمالی افراد را با بانک مرکزی در میان می گذارد.

وی در رابطه با مشکل تأمین ضامن برای دریافت وام ازدواج جوانان گفت: بانک مرکزی برای این موضوع تدبیری اندیشیده بدین صورت که فرد متقاضی با معرفی یک ضامن معتبر به بانک و همچنین سفته می تواند وام را دریافت کند. امیدواریم با اجرایی شدن این تدبیر متقاضیان به آسانی وام را دریافت کنند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: نمی توان وام را بدون ضامن در اختیار افراد گذاشت چراکه منابع بانکها محدود است اما درباره بازپرداخت وام باید چاره اندیشی شود که چاره فعلی بانک مرکزی گرفتن ضامن و اوراق است.

کریمی در خاتمه در رادیو گفت و گو با اشاره به اقدامات وزارت ورزش برای اوقات فراغت جوانان گفت: برگزاری کارگاره های آموزشی پیش از ازدواج از جمله اقدامات وزارتخانه است که کمک زیادی به انتخاب آگاهانه و ازدواج پایدار کرده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو