صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران: تحریم ها هیچ خللی در صنعت شیشه ایران وارد نکرد

دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران گفت: خوشبختانه تحریم ها هیچ مشکل و خللی در صنعت شیشه ایران ایجاد نکرده است.

1398/04/26
|
13:15

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع رونق تولید در ارتباط تلفنی با حسن زجاجی عضو هیئت مدیره و دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران و رمضانعلی سبحانی فر عضو هیئت رئیسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

زجاجی در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به پیشینه ای از صنعت شیشه در ایران اظهار داشت: صنعت شیشه به حدود دو هزار سال قبل از میلاد برمی گردد اما تولید شیشه به صورت صنعتی از سال 1318 آغاز شده و هم اکنون تولید از مرز 2,5 میلیون تن در شاخه های مختلف این رشته گذشته است.

دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران با بیان اینکه ایران قابلیت تبدیل به یکی از کانون های تولید شیشه در منطقه را دارد افزود: پیش بینی می شود دهه آینده دهه ی تبدیل ایران به یکی از کانون های اصلی صنایع معدنی باشد.

زجاجی با اشاره به تولیدات گسترده ایران در تمام شاخه های صنعت شیشه گفت: 100 درصد تولیدات در بخش خصوصی است و بیش از 30 درصد مازاد تولید نیز صادرات می شود.

دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران یادآور شد: با وجود تمام موانع اما تولید در 85 درصد رشته های مختلف صنعت شیشه فعال است و خوشبختانه تحریم ها هیچ مشکل و خللی در صنعت شیشه ایران ایجاد نکرده است.

زجاجی از نوع دیپلماسی اقتصادی ایران انتقاد کرد و گفت: ما به کشورهای هند و ترکیه صادرات داریم اما به دلیل نبود دیپلماسی اقتصادی و عدم تجربه مسائل برون مرزی در دولت، به خوبی از ما دفاع نشده است.

در ادامه "صبح و گفتگو"، سبحانی فر با انتقاد از ضعف دیپلماسی اقتصادی در ایران گفت: از همین رو دکتر ظریف اخیراً یک معاونت اقتصادی را با هدف تقویت روابط اقتصادی تشکیل دادند.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با انتقاد از اینکه رایزنی اقتصادی ایران تخصصی نبوده و بر اساس رفتارهای سیاسی است افزود: متاسفانه ما رایزنی اقتصادی را در بسیاری از کشورهای دنیا ایجاد نکرده ایم.

سبحانی فر تأکید کرد: ما باید یک استراتژی در سیاست خارجی تعریف کنیم تا حداقل کشورهای همجوار را با خود همراه کنیم. در حال حاضر امکان ارتباط اقتصادی با کشور ترکمنستان فراهم است، زمانی از سوزن تا سیخ کباب را از بازار مشهد ایران تامین می کردند اما امروز حتی یک تجار ترکمن و ایرانی در بازارهای یکدیگر حضور دارند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو