صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: کاهش نرخ ارز متاثر از اقتدار نیروهای مسلح است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کاهش نرخ ارز را متاثر از اقتدار و بیداری نیروهای مسلح و سربازان گمنام امام زمان (عج) دانست و گفت: دخالت بانک مرکزی در بازار نیز طی یک ماه گذشته بی تاثیر نبود.

1398/04/29
|
11:30

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مکانیزم مجلس برای حمایت از رونق تولید در ارتباط تلفنی با محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و دکتر شهباز حسن پور بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کوهکن در برنامه "صبح و گفتگو" با بیان اینکه تصمیمات اقتصادی در حوزه تولید طی سه مقطع قبل از روی تفاوت دیدگاه ها در زمینه قوانین و آئین نامه ها انجام می گرفت افزود: مجلس از زمانی به بعد سعی در اصلاح این قوانین داشت.

وی با اشاره به ایرادات ساختاری در حوزه تصمیم گیری کشور گفت: ما در ساختار اداری کشور برای رسیدن و اجرایی کردن تصمیمات خوب به مجموعه ای از مجمع الجزایر تبدیل شدیم که هر کدام نحوه کار را تشخیص می دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تشکیل هیئت فراقوه ای برای رفع موانع تولید گفت: قرار بر این شد که علاوه بر مصوبات مجلس و هیئت دولت، هر بخش نامه و مجوز مانع بر سر راه تولید با اختیار حذف شود. بنده در این راستا در زمان وزیر فعلی و دو وزیر گذشته پیشنهاد دادم که خوداظهاری و کنترل را به مرحله بعد از دریافت مجوز انتقال دهیم اما متاسفانه اجرا نمی شود.

کوهکن بخشی از افزایش و کاهش نوسانات ارزی را متاثر از فضای روانی دانست و افزود: این مسئله ربطی به اقدامات خاص ندارد. وقتی در حوزه ارائه ارز انقباضی برخورد می شود فاصله عرضه و تقاضا به هم می خورد و این اتفاقات طبیعی است.

در ادامه "صبح و گفتگو" حسن پور بیان داشت: اگر قوانین و بخش نامه ها و دستورالعمل های زائد را در سال رونق تولید حذف و به مردم اعتماد می کردیم بخشی از مشکلات حل و فصل می شد.

این نماینده مجلس پاس کاری های بین مجموعه دست اندرکاران تصمیم گیر در کشور را از جمله مشکلات بر سر راه تولیدکنندگان دانست و گفت: این مسئله برای همه تولیدکنندگان ایجاد نگرانی کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: تولیدات صادرات محور و جایگزین واردات نیازمند سرمایه گذاری اساسی نظام در استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و به روز شدن مجموعه واحدهای تولیدی است چراکه در کارخانه های از رده خارج امکان تولید کالاهای با کیفیت و کمیت و قابل رقابت وجود ندارد.

حسن پور همچنین چند نرخی بودن ارز در کشور را عامل رانت دانست و گفت: این مسئله موجب غفلت تولیدکنندگان و تصمیم سازان از مباحث اصلی تولید و جزیره ای عمل کردن مجموعه تیم اقتصادی دولت شده است.

وی ادامه داد: تصمیمات و بخش نامه های خلق الساعه نیز همه مطالعات و هزینه کردهای فعالان اقتصادی را از بین می برد و در نهایت باعث رونق دلالی و واسطه گری ها می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تصریح بر اینکه خام فروشی سرمایه و منابع اصلی کشور، بازار اشتغال واردات کالاهای بدون مصرف را برای دیگران فراهم کرده گفت: حل این مسئله نیازمند نگاه جامع نگرانه از سوی مجلس و دولت است.

این مقام مسئول کاهش نرخ ارز را متاثر از اقتدار و بیداری نیروهای مسلح و سربازان گمنام امام زمان (عج) دانست و گفت: اقدامات در سطح منطقه به نفع کشور رقم خورد و این جنگ روانی به ضرر دشمن شد البته دخالت بانک مرکزی نیز طی یک ماه گذشته در بازار بی تاثیر نبود.

حسن پور در پایان مطلب یادآور شد: دولت تصمیم دارد قیمت ارز را به کمتر از 10 هزار تومان برساند اما این ثبات بلندمدت نخواهد داشت.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو