صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حریرچی در مصاحبه با رادیو گفتگو: تبلیغات پزشکی و دارویی در رسانه ها غیرقانونی و دروغ است

ایرج حریرچی اکثریت تبلیغات در حوزه پزشکی و دارویی را در رسانه های رسمی و غیررسمی کذب و غیرقانونی خواند.

1398/05/05
|
12:09

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع تبلیغات خدمات پزشکی در فضای مجازی در ارتباط تلفنی با دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حریرچی در برنامه "صبح و گفتگو" اکثریت تبلیغات در حوزه پزشکی و دارویی را در رسانه های رسمی و غیررسمی کذب و غیرقانونی خواند و گفت: به عنوان مثال دارو و ذکر خواص درمانی خدمات در تبلیغات ممنوع است و نباید خواص دارو را برای عموم مردم بیان کرد چرا که انتخاب دارو با پزشک و تیم درمانی مربوطه است.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 99 درصد تبلیغات دارویی در رسانه ها و مجلات هواپیماها فاقد مجوز هستند افزود: همه این رسانه ها طبق آئین نامه بند "ب" ماده سوم از قانون "تشخیص سازمان نظام پزشکی" باید از این سازمان مجوز بگیرند.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تبلیغ برای افزایش مشتری انجام می شود عنوان کرد: در شرایط کمبود پزشک و صف انتظار برای پزشکان خوب، اگر پزشکی کارش خوب باشد مشتری و مراجعه کننده خود را خواهد داشت بنابراین کسی که تبلیغ می کند یعنی مشتری به اندازه کافی ندارد و کیفیت کار او را می توان از این محل حدس زد.

این مقام مسئول با تصریح بر اینکه تبلیغات مستقیم به صورت رپورتاژ آگهی، غیرقانونی و صرفا برای جلب مشتری است عنوان کرد: برخی تبلیغات نیز به صورت غیرمستقیم و از طریق مصاحبه با برخی رسانه های مکتوب، شنیداری، دیداری، مجازی و معمولا با تبادل هزینه انجام می شود. این کارها صرفا برای جلب مشتری و نشان دهنده کم بودن مشتری است.

حریرچی در رادیو گفت و گو با تأکید بر اینکه تمام داروهای تبلیغی در شبکه های ماهواره ای غیرقانونی است هشدار داد: این داروها یا تقلبی اند یا از طریق شبکه قاچاق وارد کشور می شوند که به هیچ وجه به مصرف آن ها توصیه نمی شود چراکه شرایط نگهداری آن مشخص نیست.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه رصد تبلیغات در این حوزه بر عهده سازمان نظام پزشکی است ابراز داشت: این سازمان شروع به رده بندی " الف، ب، ج، د " کرده و هم اکنون رده " د " یعنی تبلیغات غیراخلاقی را، که در آن اعضای بدن به نمایش گذاشته می شود، مورد رصد قرار داده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو