صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ مطرح كرد: گشت 24ساعته پلیس فتا در فضای مجازی برای شناسایی موارد مجرمانه

سرهنگ کاظمی گفت: پلیس فتا همچون گشت های کلانتری، فضای مجازی را به صورت 24 ساعته رصد می کند.

1398/05/08
|
12:05
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع دامنه جرایم و کلاهبرداری ها در فضای مجازی و نحوه رسیدگی به آن در ارتباط تلفنی با سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: قانون جرایم رایانه ای پس از اصلاح مجدد در سال 1392 در قانون جدید مجازات ها گرفت که هم اکنون در حال اجراست.

وی با اشاره به محدوده جرایم رایانه ای گفت: مواردی مانند هتک حرمت، نشر اکاذیب، توهین و افترا، دسترسی های غیرمجاز، نفوذ پذیری و جعل داده های رایانه ای جرم تلقی شده و مجازات هایی نیز برای آن ها تعریف شده است.

سرهنگ کاظمی با بیان اینکه "دادسرای ویژه جرایم رایانه ای" در تهران و دادسراهای عمومی در سراسر کشور پاسخگوی جرایم رایانه ای هستند افزود: شهروندان به محض مترتب شدن جرم در ابتدا باید به مراجع قضایی مراجعه و با تشکیل پرونده و گزارش اعلام جرم، شکایت خود را در دادسراها طرح کنند. پرونده از مراجع قضایی به پلیس های تخصصی فتا ارجاع داده می شود و اقدامات نهایی برای کشف پرونده انجام خواهد گرفت.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ همچنین درخصوص نحوه رسیدگی به "جرایم تکامل یافته" در پلیس گفت: به عنوان مثال جرم " اموال مسروقه" در اصل در فضای حقیقی صورت می گیرد اما رسیدگی به فروش آن در فضای مجازی در حیطه کاری پلیس های تخصصی دیگر مانند پلیس آگاهی و مواد مخدر است.

وی با اشاره به اینکه پلیس فتا فقط درخصوص جرایم سایبری محض پاسخگوی شهروندان است گفت: پلیس فتا همچون گشت های کلانتری فضای مجازی را به صورت 24 ساعته رصد می کند و در داخل این فضا گشت می زند تا موارد مجرمانه را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کند.

سرهنگ کاظمی با اشاره به برنامه های پلیس فتا برای آموزش و ارتقای آگاهی به شهروندان عنوان کرد: مدرسان و کارشناسان پلیس فتا به محض درخواست سازمان های مختلف برای آموزش به رده های سنی گوناگون آموزش های لازم را ارائه می کنند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی و آموزش قبل از ورود به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گفت: متاسفانه کاربران قبل از آشنایی با شبکه های اجتماعی وارد فضای مجازی می شوند و به همین خاطر از همین حوزه آسیب دیده و مورد جرم واقع می شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو