صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیر گروه خدمات روانشناختی وزارت ورزش و جوانان گفت: ورودی به کلانشهرها بسیار متعدد بوده و یکی از دلایل بیشترین طلاق در خراسان رضوی، تنوع فرهنگ هاست.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع برنامه های وزارت ورزش و جوانان برای ساماندهی ازدواج جوانان در ارتباط تلفنی با مریم نجابتیان مدیر گروه مشاوره و خدمات روانشناختی وزارت ورزش و جوانان از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

نجابتیان در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به راهبرد اصلی وزارت ورزش و جوانان در حوزه ازدواج جوانان بیان کرد: معاونت جوانان از طریق ستاد ساماندهی امور جوانان دستگاه هایی و با رایزنی ها و ارتباطات با دستگاه های مختلف در زمینه ساماندهی ازدواج جوانان تلاش های زیادی کرده است.

وی گفت: پیگیری وام ازدواج، مشاوره و آموزش های قبل از ازدواج و ساماندهی لوازم و ضروریات شروع یک زندگی از طریق دستگاه های مختلف از جمله تلاش ها و فعالیت های وزارت ورزش در این حوزه به شمار می رود.

مدیر گروه مشاوره و خدمات روانشناختی وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: وزارتخانه با توجه به گزارشات شورای عالی جوانان درخصوص تاخیر در پرداخت وام ازدواج به جوانان تلاش های ویژه ای کرد تا وامهای ازدواج در اسرع وقت پرداخت شود و در یک سال اخیر موردی نداریم که جوانان دیرتر از یک ماه وام ازدواج را دریافت کرده باشند.

این مقام مسئول با تصریح بر اینکه مسئولیت اعطای وام با وزارتخانه نیست اظهار داشت: بانکها در پرداخت وام نیازمند پیش نیازهایی از جمله ضامن هستند که با رایزنی وزارتخانه با بانک مرکزی سعی شده کمترین میزان سخت گیری ها نسبت به وام ازدواج جوانان صورت گیرد.

نجابتیان با اشاره به در نظر گرفتن شرایط آسان برای دریافت وام ازدواج جوانان گفت: وزارتخانه با توجه به مشکلات اقتصادی جوانان در آغاز زندگی مشترک، تا حد ممکن شرایط گرفتن وام را برای جوانان آسان کرده است.

مدیر گروه مشاوره و خدمات روانشناختی وزارت ورزش و جوانان مشکلات اقتصادی و کاهش مسئولیت پذیری را از جمله دلایل کاهش رغبت جوانان به ازدواج عنوان کرد و افزود: مسئولیت پذیری افراد از جمله مسائلی است که باید در آموزش و پرورش تقویت شود.

وی از افزایش طلاق و کاهش ازدواج در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: وزارت ورزش مراکز تخصصی مشاوره ازدواج را در حوزه آموزش و مشاوره پیش از ازدواج در دورترین نقاط کشور نیز راه اندازی کرده است.

نجابتیان آشنایی بیشتر جوانان با مشکلات و طرف مقابل را در کاهش ریسک ازدواج موثر دانست و افزود: جوانان قبل از ازدواج شناخت کافی از ازدواج و طرف مقابل پیدا نمی کنند و فاقد مهارت لازم برای ادامه زندگی هستند.

مدیر گروه مشاوره و خدمات روانشناختی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که چرا بیشترین آمار طلاق در خراسان رضوی است؟ گفت: ورودی به کلانشهرها بسیار متعدد است و یکی از دلایل بیشترین طلاق در خراسان رضوی، تنوع فرهنگ هاست البته به همان میزان که آمار طلاق در این استان بالاست آمار ازدواج نیز بسیار زیاد است.

مرتبط با این خبر

  • جوانان فاقد حل مشکلات بین فردی خود هستند

  • جوانان از مباحث شرعی، عرفی و حقوقی ازدواج اطلاع کافی ندارند

  • مهریه های بالا، خوشبختی را تضمین نمی کند

  • ازدواج با فرهنگ متفاوت باید از روی آگاهی صورت گیرد

  • رسیدن به یک فهم مشترک برای زندگی یک دانش است

  • ازدواجی که برای فخر فروشی باشد دوام نخواهد داشت

  • هرچقدر معیارهای مادی حاکم بر روابط اجتماعی شود ، بر ازدواج تاثیر منفی می گذارد

  • ترویج عادت های غلط در ازدواج، نشئت گرفته از عوامل اجتماعی و فرهنگی است

  • تغییرات سبک زندگی باعث تغییر در ابعاد مختلف زندگی از جمله ازدواج شده است

  • ازدواج دیر هنگام ناشی از ایجاد بی اعتمادی های اجتماعی است