صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: ضعف منابع پرداخت وام بانکها و آئین نامه های پیچیده و من درآوردی باعث شده وام ها با تاخیر به دست جوانان برسد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع نقش قانون تسهیل ازدواج در ازدواج آسان جوانان در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام سالک در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به توصیه قرآن کریم به ازدواج و نهراسیدن از چالش فقر بیان داشت: خداوند تعهد داده که در صورت ازدواج فرد، فقر را به غنا تبدیل می کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه طبق سنت رسول اکرم (ص) ازدواج نصف دین افراد را کامل می کند گفت: در شرایط گسترش فساد و تباهی و بی بند و باری ها باید بیش از پیش جوانان را به ازدواج تشویق کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به وظایف مجلس در حوزه ازدواج جوانان اظهار کرد: ریل گذاری برای ازدواج جوانان و فراهم کردن بستری برای حاکمیت از جمله وظایف مجلس شورای اسلامی است که در بودجه سال 1398، مبلغ وام را به 30 میلیون تومان برای هر زوج افزایش داد.

حجت الاسلام سالک بیان داشت: ما اعتبارات را تصویب می کنیم اما تخصیص بودجه بر عهده دولت است. بانک مرکزی ابلاغیه این موضوع را به کلیه بانکها ابلاغ کرده که وام ازدواج را در اختیار جوانان قرار دهند و حتی برای ضامن وام نیز تسهیلاتی ایجاد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با دلایل تاخیر بانکها در پرداخت وام ازدواج گفت: ضعف منابع پرداخت وام بانکها و آئین نامه های پیچیده و من درآوردی باعث شده وام ها با تاخیر به دست جوانان برسد. این مسئله به یک نظارت و برخورد جدی وزارت اقتصاد، رئیس جمهور و مجلس نیاز دارد.

وی با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی اعتماد جوانان به وعده الهی رفع فقر در صورت ازدواج گفت: در کنار وعده الهی، خانواده ها نیز با پرهیز از تشریفات و خرج های بیهوده به خانه دار شدن جوانان کمک کنند.

این مقام مسئول افزود: خانواده ها باید مهریه های سنگین را کنار گذاشته و با الگوگیری از ساده زیستی امیرالمومنین (ع) به اعتماد جوانان به وعده الهی کمک کنند.

حجت الاسلام سالک در پایان مطلب یادآور شد: دولت و حاکمیت با سرمایه گذاری در این حوزه بسترسازی کرده اما باید سرعت عمل را بیشتر کنند.

مرتبط با این خبر

  • جوانان فاقد حل مشکلات بین فردی خود هستند

  • جوانان از مباحث شرعی، عرفی و حقوقی ازدواج اطلاع کافی ندارند

  • مهریه های بالا، خوشبختی را تضمین نمی کند

  • ازدواج با فرهنگ متفاوت باید از روی آگاهی صورت گیرد

  • رسیدن به یک فهم مشترک برای زندگی یک دانش است

  • ازدواجی که برای فخر فروشی باشد دوام نخواهد داشت

  • هرچقدر معیارهای مادی حاکم بر روابط اجتماعی شود ، بر ازدواج تاثیر منفی می گذارد

  • ترویج عادت های غلط در ازدواج، نشئت گرفته از عوامل اجتماعی و فرهنگی است

  • تغییرات سبک زندگی باعث تغییر در ابعاد مختلف زندگی از جمله ازدواج شده است

  • ازدواج دیر هنگام ناشی از ایجاد بی اعتمادی های اجتماعی است