صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بانگاهی به ممنوعیت واردات برنج؛ نبود ارز؛ مقصر گرانی برنج ایرانی...

دبیر انجمن واردکنندگان برنج به دلایل گران شدن برنج ایرانی اشاره کردو گفت: هر شائبه ای که در محدودیت وممنوعیت واردات یاعملکرد بانک مرکزی برعدم تخصیص ارز به واردات باشد منجربه گرانی برنج ایرانی در شروع فصل برداشت می شود.

1398/05/14
|
10:30

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع قیمت برنج در بازار و در تماس تلفنی با مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج و نصرتی رئیس هیئت مدیره شالیکوبان تالش و رئیس اصناف تالش و مدیرعامل کارخانه تولیدی و بسته بندی برنج به روی آنتن رفت.

مسیح کشاورز با تاکید بر اینکه ممنوعیت واردات برنج خارجی تاثیری در قیمت برنج ایرانی ندارد، گفت: خوشبختانه با استدلالی که داشتیم و در این سال ها جهاد مخالفت می کرد امسال قبل از اینکه قانون انتظار را به وزارت صنعت و معدن منتقل کنند، به این نتیجه رسیدند که ممنوعیت تاثیری در قیمت برنج ایرانی ندارد.

وی با رد دو طرفه بودن رابطه قیمت برنج ایرانی و خارجی، اظهار داشت: رابطه این دو به سهم بازار برمی گردد. شش دهک مردم اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند که در سبد کالایشان برنج خارجی وجود دارد و امکان خرید برنج ایرانی را ندارند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج متذکر شد: محدودیت و ممنوعیت برای واردات برنج خارجی و افزایش قیمت تمام شده، باعث افزایش قیمت برنج ایرانی می شود ولی واردات برنج خارجی به اندازه کافی لزوما باعث کاهش قیمت برنج ایرانی نیست.

وی اظهار داشت: اگر اکنون در فصل برداشت هستیم نباید کاری کنیم تا قیمت پایه برنج ایرانی هم بالا برود.

کشاورز به دلایل گران شدن برنج ایرانی اشاره کرد و گفت: هر شائبه ای که در محدودیت و ممنوعیت واردات یا عملکرد بانک مرکزی بر عدم تخصیص ارز به واردات باشد منجر به گرانی برنج ایرانی در شروع فصل برداشت می شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه واردات به اندازه کافی داشته ایم، بیان کرد: حدود 800 هزار تن برنج خارجی وارد شده است و نسبت به سال قبل ده درصد افزایش داشته ایم و علاوه بر آن حدود 180 هزار تن برنج در بنادر رسوب کرده که بانک مرکزی باید به آن ها ارز تخصیص دهد تا در نیمه اول وارد شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اظهار بر اینکه مشکلاتی که در قیمت برنج ایرانی است بخاطر واردات نمی باشد، تصریح کرد: قیمت تمام شده برنج ایرانی بالا است و ماشین آلات و تجهیزات نداریم و فرآیند شالیکوبی در کشور به روز نیست و متاسفانه برنج شکسته و دانه مرغی و گرده در تولید داریم در حالیکه در برنج های خارجی، حدود 90 درصد برنج از شالی به دست می آید.

در ادامه نصرتی رئیس هیئت مدیره شالیکوبان تالش با تاکید بر اینکه واردات برنج خارجی اثر مستقیم بر قیمت برنج ایرانی دارد، توضیح داد: حدود 500 هزار هکتار برنج در گیلان و مازندران زیر کشت داریم و مصرف سرانه هر کدام از شهروندان ایرانی 40 کیلو است. همچنین 2 میلیون و 200 هزار تن تولید داخل است.

وی افزود: اما متاسفانه دولت کنترلی بر واردات ندارد و اگر بخواهیم به مشکل کشاورز و مصرف کننده نگاه کنیم می بینیم دولت کار سپاری اش را در این زمینه برای بخش خصوصی با نظارت خودش بر اینکه چه میزان تولید داریم و چه میزان مصرف ندارد.

رئیس اصناف تالش با بیان اینکه میزان واردات بیش از آن است که در آمارها بیان می شود، گفت: تفاوت قیمت برنج ایرانی و خارجی خیلی زیاد است و باعث متضرر شدن کشاورز ایرانی می شود و دولت یا باید ارز را برای وارد کنندگان تک نرخی کند در این صورت تعادل برقرار می شود. چون در غیر اینصورت کشاورز توان کاشت را برای سال آینده ندارد.

وی افزود: و یا باید کشاورز برنج را حداقل کیلویی 18 هزار تومان بفروشد و مصرف کننده نهایی در شهر های بزرگ برنج را کیلویی 23 هزار تومان خریداری نمایند.

نصرتی در رابطه با افزایش قیمت برنج نسبت به سال گذشته یادآور شد: تنها اقلامی که در یکسال گذشته هیچ تغییری نکرده بود، فقط برنج بود و امسال افزایش یافته است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو