صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

بیات نژاد گفت: شهریه هایی که برای مهد کودک ها برای سطح استان تهران و در برخی از مناطق جغرافیایی تهران تعیین کردیم مطابق با واقعیت نیست، میزان شهریه ها حتما نیاز به بازنگری دارد.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع افزایش قیمت هزینه مهدکودک ها و در تماس تلفنی با داریوش بیات نژاد مدیر کل بهزیستی استان تهران به روی آنتن رفت.

بیات نژاد با اشاره به تشکیل جلسه برای تعیین میزان شهریه مهدکودک ها گفت: در تعیین شهریه مهدکودک ها در مجموعه تصمیم گیری در سطح استان ها و در سطح کشور با مقاومتی رو به رو بودیم چون اگر هزینه شهریه به میزان زیادی افزایش پیدا کند در اینصورت فرزندان برخی از خانواده ها از آموزش دور می مانند و دچار آسیب می شوند.

وی افزود: مخصوصا در استان تهران در بخشی از مناطق جغرافیایی افزایش اجاره مسکن بسیار بالا رفته و این برای صاحبین امتیاز مهدکودک ها مسائل و مشکلاتی را ایجاد کرده است.

مدیر کل بهزیستی استان تهران ضمن بیان اینکه شهریه هایی که برای مهد کودک ها برای سطح استان تهران و در برخی از مناطق جغرافیایی تهران تعیین کردیم مطابق با واقعیت نیست، تاکید کرد: میزان شهریه ها حتما نیاز به بازنگری دارد. در حال حاضر شهریه مهدهای کودک 29 درصد افزایش پیدا کرده است ولی وقتی بررسی کردیم دیدیم که در اکثر نقاط جغرافیایی همه استان ها مخصوصا شهر تهران افزایش 200، 300 و حتی 400 درصدی در رشد اجاره املاک داشته ایم که عموما املاکی که در اختیار مهد های کودک هستند اجاره ای است بنابراین این افزایش، مسائل و مشکلات مهدهای کودک را خیلی زیاد کرده است.

وی عنوان کرد: باید اولا شهریه مهدهای کودک به صورت واقعی دیده و لحاظ شود. در ردیف بودجه کمک هزینه پرداخت شهریه مهد کودک برای کارکنان دولت لحاظ می شود ولی متاسفانه این میزان رقم قابل ملاحظه ای نیست. بنابراین یکی از درخواست های ما از سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی این است که بحث آموزش پیش دبستانی که عملا تربیت نسل آینده کشور را بر عهده دارد مدنظر قرار دهند و اگر انتظار داریم نسل آینده توانمند و بهنجار باشد باید در این قسمت سرمایه گذاری کنیم.

بیات نژاد در رابطه با ایمن بودن ساختمان مهدکودک ها گفت: تا زمانی که استعلام استاندارد بودن و یا استحکام ساختمان توسط سازمان نوسازی مورد تائید نباشد اجازه صدور مجوز برای مهد کودک ها داده نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بالاتر از 29 درصد امکان افزایش قیمت نیست، اظهار داشت: البته در خیلی از مهدهای کودک علاوه بر پروتکل و دستورالعملی که در شیوه محتواهای آموزشی، سازمان بهزیستی ابلاغ کرده یکسری کارهای فوق برنامه هم دارند و ممکن است بر اساس تعرفه هایی که در فوق برنامه لحاظ شده نرخ شهریه تغییر کند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران در خصوص تخلف مهدکودک ها نیز متذکر شد: اگر مهدهای کودک بر خلاف نرخ و شهریه ای که به آن ها اعلام کردیم اقدام به دریافت شهریه کنند، در کمیته نظارتی استان مورد بررسی قرار می دهیم.

بیات نژاد در خاتمه در رادیو گفت و گو اظهار داشت: اگر تمام ظرفیتی را که سازمان بهزیستی ایجاد کرده به کمک بخش خصوصی و مردم و حتی آموزش و پرورش روی هم بگذاریم کمتر از 10 درصد از کودکانی که می توانند و نیازمند این خدمات هستند، دارند بهره می برند و بخش عمده ای از کودکان مردم از این آموزش ها برخوردار نیستند و دلیلش همین میزان شهریه بالا است که مردم در پرداختش مشکل دارند و باید اراده ای باشد و این موضوع مورد توجه قرار بگیرد و حمایت های حداکثری صورت بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • حافظ و سعدی؛ برای همه کودکان ایران

  • دوگانگی تربیتی برای کودکان در مهد های کودک و آغوش مادران

  • کیفیت دلبستگی در ارتباط والدین با فرزندان باعث کاهش دوگانگی تربیتی می شود

  • تربیت نادرست کودکان می تواند آسیب های بسیاری را متوجه کشور کند

  • آموزش و پرورش به خوبی به حوزه مهدکودک ها ورود نکرده است

  • مهدهای پذیرای کودکان معلول یارانه دریافت می کنند

  • از آینده 150هزار مربی مهد کودک نگرانیم

  • مهد کودک‌های غیرمجاز و شهریه مهد کودک‌ها

  • مهدکودک لاکچری نداریم