صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیرکل دفتر مبارزه با فرارهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی از مبارزه با فرارهای مالیاتی به دو روش سنتی و سیستمی خبر داد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع راهکارهای سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی برخی مشاغل در ارتباط تلفنی با مهندس هادی خانی مدیرکل دفتر بازرسی ویژه و مبارزه با پولشویی و فرارهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی و ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

خانی در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار با بیان اینکه فرار مالیاتی مختص ایران نبوده و در سایر کشورها نیز وجود دارد گفت: فرار مالیاتی از پدیده های نامبارکی است که در حوزه اقتصاد ایران شکل گرفته است.

وی ریشه فرارهای مالیاتی را در ابهامات و تاریک خانه های اقتصادی دانست و افزود: عدم ارائه به موقع ریز داده های اطلاعات اقتصادی کشور به سازمان امور مالیاتی و عدم اشراف سازمان نسبت به فعالیت های اقتصادی کشور منجر به فرارهای مالیاتی شده است.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه و مبارزه با پولشویی و فرارهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی، از مبارزه با فرارهای مالیاتی به دو روش سنتی و سیستمی خبر داد و گفت: ما در روش سنتی، پرونده های مالیاتی غیرشفاف یا فعالیت های اقتصادی غیر منطبق با پرونده را بررسی می کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به روش سیستمی در مبارزه با فرار مالیاتی اضافه کرد: "دسترسی به ریزداده های اقتصادی فعالان اقتصادی" و پیاده سازی "پروژه صندوق های فروشگاهی" به عنوان دو گام اصلی برای هوشمندسازی در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

خانی خود اظهاری درخصوص فعالیت اقتصادی را اولین گام سازمان برای اعتبار سنجی و راستی آزمایی ادعای فعالان اقتصادی عنوان کرد و افزود: ما با استفاده از روش سیستمی، اظهارنامه های ارائه شده به سازمان امور مالیاتی را با واقعیت ها تطبیق می دهیم.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه و مبارزه با پولشویی در سازمان امور مالیاتی ضمن انتقاد از کوتاهی ها و کم کاری های دستگاه های مختلف اجرایی درخصوص فرارهای مالیاتی هشدار داد: هر فعالیت اقتصادی مشمول مالیات است لذا مردم هویت خود را در قالب حساب های اجاره ای و کارت های بازرگانی و یا شرکت های سوری در اختیار افراد سودجو قرار ندهند.

وی همچنین اضافه کرد: بسیاری از داده های اقتصادی فعالان اقتصادی که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار داد باید به موقع به سازمان امور مالیاتی گزارش شود تا عکس العمل لازم برای راستی آزمایی و شناسایی دقیق فعالیت های اقتصادی صورت گیرد.

خانی با تصریح بر اینکه فرار مالیاتی طبق قانون جرم است گفت: با افرادی که با اطلاع و یا بدون اطلاع وارد این بازی شوند و اطلاعات خود را در اختیار سوء استفاده کنندگان قرار دهند برابر قانون برخورد خواهد شد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، ابوترابی تحریم ها را فرصتی برای پیدا کردن جایگاه واقعی مالیات در کشور خواند و گفت: هر فعال اقتصادی باید مالیات خود را به عنوان یک تکلیف اجتماعی بپردازد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به دو اقدام مجلس در این راستا بیان کرد: اولین اقدام مجلس "صندوق های مکانیزه فروش" بود تا کلیه فعالیت های اجتماعی به صورت کارتخوان و الکترونیکی و داد و ستد مالی هر شخصی از جمله پزشکان و وکلا مشخص شود.

این نماینده مجلس افزود: در حال حاضر منتظر تایید شورای نگهبان درباره این قانون هستیم که در نهایت موجب اخذ الکترونیکی مالیات در ایران و کاهش فرار مالیاتی خواهد شد.

ابوترابی همچنین ایجاد شفافیت در دارایی ها را دومین اقدام مجلس در این خصوص برشمرد و تأکید کرد: تعداد شرکت ها، هیئت مدیره ها و دارایی ها و فرارهای مالیاتی باید مشخص شود که البته این مهم در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته و فرارهای مالیاتی را به حداقل خواهد رساند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به خلأهای قانونی در این حوزه مطرح کرد: ثبت نام شرکت های سوری برای فرار مالیاتی، سوء استفاده از قانون مناطق آزاد و ثبت صدها شرکت قوانین در این خصوص از جمله خلاهای قانونی است که بازنگری خواهد شد.

وی همچنین اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر اقدامات مهم دولت و مجلس فعلی خواند و گفت: اقدامات نهایی این اصلاح در کمیسیون اقتصادی انجام شده است.

ابوترابی در پایان "مجله صبحگاهی" رادیو گفت و گو یادآور شد: طبق" اصلاح قانون جدید چک"، ما رتبه بندی افراد را تعریف می کنیم تا هر فردی با رتبه خود حق دسترسی متفاوتی داشته باشد. البته زمینه ساز این مهم، پرداخت های مالیاتی است که آئین نامه آن نیز در حال تنظیم شدن است

مرتبط با این خبر

  • مالیات ستانی باید به کانون وکلا واگذار شود

  • وجود مقررات ناکارآمد مالیاتی، علت عمده ی فرارهای مالیاتی است

  • قاچاقچیان سازمان یافته هستند

  • بیشترین فرار مالیاتی مرتبط با افرادی است که تراکنش های مشکوک بانکی دارند

  • ضرورت حضور بخش خصوصی در تصمیم گیری های بودجه ای

  • کارت بازرگانی یک بار مصرف راهی برای دور زدن مالیات

  • کاهش فرار مالیاتی در گرو دولت توسعه خواه مبتنی بر شفافیت

  • رده بندی کارت های بازرگانی مانعی برای فرار مالیاتی است

  • اتاق بازرگانی مقصر صدور کارت های بازرگانی یک بار مصرف است

  • کارت های بازرگانی یک بار مصرف راهی برای فرار مالیاتی