صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حریرچی در مصاحبه با رادیو گفتگو: پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

قائم مقام وزیر بهداشت با یادآوری "پویش فشار خون" با هدف پیشگیری از بیماری عنوان کرد: پویشهای جدید دیگری مانند "پویش بیماری قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" را نیز خواهیم داشت.

1398/06/02
|
15:07

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه هفته دولت در ارتباط تلفنی با دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حریرچی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: یکی از اقدامات دولت تدبیر و امید، توجه به سلامت مردم و اولویت گذاری ویژه برای تامین سلامتی مردم بود.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: آقای روحانی قبل از انتخابات سال 1392، در برنامه های تبلیغاتی خود و در ادامه هم برای تامین سلامت مردم وفادار ماندند و موفقیت های چشمگیری در برخی شاخص ها از جمله دسترسی به خدمات سلامت مطابق با استطاعت مردم کسب کردیم.

حریرچی با اشاره به کارنامه وزارت بهداشت در سال های اخیر عنوان کرد: ایجاد 26 هزار تخت جدید در بیمارستان های کشور، بازسازی 45 هزار تخت موجود در بیمارستان های دولتی، ایجاد شش هزار و 500 مطب در کلینیک های دولتی، تکمیل صد درصدی خانه های بهداشت روستایی و راه اندازی دو هزار واحد بهداشتی درمانی در روستاها و شهرهای کوچک از جمله اقدامات وزارت بهداشت در این سالهاست.

وی همچنین یادآور شد: با وجود افزایش دسترسی قابل توجه مردم به خدمات درمانی اما پرداختی از جیب مردم به طرز قابل توجهی کاهش یافت و از میزان 58 درصد پنج سال منتهی به شروع طرح تحول سلامت به حدود 35 درصد تقلیل یافت که هیچ کشوری چنین تجربه ای را نداشته و هزینه های کمرشکن نیز کنترل شد.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: در دوره جدید نیز توجه بیشتری به موضوع پیشگیری از بیماری مانند "پویش فشار خون" صورت گرفت و پویش های جدید دیگری مانند "پویش بیماری قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" خواهیم داشت که امیدواریم سلامت و بهداشت و پیشگیری را مقدم بر درمان کند و دستاوردهای بزرگی داشته باشد.

حریرچی در ادامه در رابطه با تعامل وزارت بهداشت با شرکت های بیمه گفت: بیمه های پایه با تاخیر در پرداخت وزارت بهداشت را از لحاظ مالی تحت تاثیر قرار دادند که رئیس جمهور اخیراً در این خصوص دستورات جدید و قاطعی را صادر کردند.

وی با بیان اینکه بیمه تکمیلی طبق قانون نباید در بسته بیمه پایه وارد شود افزود: متاسفانه عملکرد بیمه های تکمیلی ما در واقع جبران هزینه های مازاد درمان است و نه ارائه خدمات اضافه مانند خدمات دندانپزشکی و داروهای جدید. البته بیمه ایران و برخی بیمه ها اصلاحات اساسی را در این خصوص انجام دادند.

معاون کل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ما حدود 9 درصد از بودجه های پزشکی و تحقیقاتی و 10 درصد هیئت علمی کشور را داریم عنوان کرد: 34 درصد تولیدات علمی کشور توسط وزارت بهداشت انجام می شود و با افتخار اعلام می کنیم که رتبه ایران از نظر تولید خالص مقالات و استنادات کیفی مقالات در حوزه پزشکی در منطقه، اول و در کل دنیا 18 است.

حریرچی در خاتمه با اشاره به حمایت ویژه وزارتخانه از شرکت های دانش بنیان و تولید داخل ابراز داشت: وزارتخانه در زمینه نوآوری و تجهیرات و مواد مورد نیاز مردم دو هزار میلیارد تومان از شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت خرید کرده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو