صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بیژن مقدم: قیمت جدید نان به زودی اعلام می شود

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی گفت: جمع بندی که از جلسات متعدد با سازمان حمایت و صنعت و معدن و ستاد تنظیم بازار درباره قیمت نان داشتیم در همین روزها اعلام خواهد شد.

1398/06/09
|
10:15
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع زمزمه های افزایش قیمت نان در ارتباط تلفنی با بیژن مقدم رئیس اتحادیه نانوایان سنتی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مقدم در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار داشت: نان از سال 1393 تاکنون با وجود افزایش هزینه های جانبی و تولید اما هیچگونه افزایش قیمتی پیدا نکرده است.

وی افزود: معمولا دولت ها در تلاشند تا نان ارزان تر به دست مردم برسد و استدلال آنها هم در کنترل قیمت نان این است که آرد را به نانوا ارزان می دهند درصورتیکه آرد تنها یک قلم از چندین قلم هزینه های تولید ماست و تغییرنکردن این یک قلم تاثیر چندانی بر هزینه تولید نمی گذارد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تورم با اشاره به نرخ تورم در بازه زمانی 1394 تاکنون خاطرنشان کرد: اداره کل آمار و بانک مرکزی نرخ تورم را در سال 1394 حدود 12 درصد، در سال 1395 حدود 9 درصد، در سال 1396 شش درصد و در سال 1397 حدود 37 درصد اعلام کرد و هم اکنون نیز نرخ تورم بالای 40 درصد است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که قیمت نان باید بالای 100 درصد افزایش می یافت اما مشکل اصلی این است که دولت نمی خواهد نان گران شود.

این مقام مسئول مطرح کرد: دولت افزایش صد درصدی قیمت نان را به هیچ وجه قبول نمی کند اما اینکه ما را در فشار قرار دهند و چندین سال به ما نرخ ندهند فقط مشکلات ما را در سال های بعدی تشدید خواهد کرد.

مقدم در ادامه "مجله صبحگاهی" از رادیو گفت و گو بیان داشت: اگر دولتها صنف نانوایان را همچون سایر صنوف می دانستند و تورم ها را از سال 1393 در قیمت نان لحاظ می کردند این افزایش قیمت ها به چشم نمی آمد و مردم هم راضی بودند اما متاسفانه این کار انجام نشد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی با تأکید بر اینکه دولت باید قیمت کنونی نان را ساماندهی کند افزود: دولت باید اجازه دهد که قیمت نان سالانه مطابق با تورم افزایش یابد.

وی همچنین عنوان کرد: نانوایان از سال 1395 روی هر نان ضرر داده اند و به خاطر همین مسئله در سال 1396 با اجازه مسئولان و سازمان ها درصدی را بابت کاهش وزن خمیر لحاظ کردیم چراکه در غیر این صورت همه واحدهای نانوایی باید تعطیل می کردند اما هم اکنون دیگر امکان کوچک کردن و افزایش قیمت را هم نداریم.

مقدم به رادیو گفت و گو گفت: حدود هفت ماه است که به دنبال راهکار حل این مشکل هستیم و با جلسات متعددی که با سازمان حمایت و صنعت و معدن و ستاد تنظیم بازار برگزار کردیم به یک جمع بندی رسیدیم که همین روزها اعلام خواهد شد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی ادامه داد: خواسته ما افزایش صد درصدی قیمت نان بود که دولت زیر بار نمی رود اما افزایش قیمت نان حداقل باید 70 درصد باشد و باید دید که دولت با چه عددی موافقت می کند.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف نان در ایران حدود 350 گرم و معادل سه عدد لواش است گفت: اگر قیمت نان افزایش یابد ماهی 12 هزار تومان به هزینه های ما اضافه خواهد شد و این رقم قابل توجهی نیست اما فقط به دلیل اینکه اسم آن نان است و قوت غالب مردم محسوب می شود حساسیت هایی را در جامعه ایجاد می کند.

مقدم در پاسخ به این سوال که چرا برخی دامداران نان را برای دام خود استفاده می کنند؟ گفت: وقتی نان ارزان تر از همه کالاها باشد مسلما دامدار هم آن را انتخاب می کند. اگر دولت این ارزانی را از نان بگیرد برای دامدار هم صرف نمی کند و دامدار مجبور به تامین تغذیه دام خود از مراجع قانونی خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو