صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

دبیر بخش صنعت کارگروه مد و لباس کشور گفت:اتحادیه پوشاک لباس عاشورایی را به صورت مستقیم در تمام فروشگاه های کشور عرضه می کند.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع واردات پارچه مشکی در ارتباط تلفنی باحمیدرضا نیک طبع دبیر بخش صنعت کارگروه مد و لباس کشور و دکتر وحید شقاقی کارشناس اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

نیک طبع با اشاره به میزان نیاز سالانه کشور به پارچه مشکی بیان داشت: بین 80 تا 90 میلیون متر پارچه مشکی در کشور نیاز داریم که خوشبختانه تولیدکنندگان همت گماردند و هم اکنون حدود 20 درصد از این نیاز را در دو تا سه کارخانه کشور برآورده می کنند.

وی افزود: کلیه دست اندرکاران تولید بر این موضوع تمرکز کردند و تولید پارچه مشکی در کشور روز به روز در حال افزایش است.

دبیر بخش صنعت کارگروه مد و لباس کشور به رادیو گفت و گو گفت: اتحادیه پوشاک لباس عاشورایی را به صورت مستقیم در تمام فروشگاه های کشور عرضه می کند.

نیک طبع با اشاره به تمایل ایرانیان به مصرف چادر مشکی تولید داخل اظهار کرد: با توجه به تامین مواد اولیه چادر مشکی در داخل، ما چادر مشکی را به قیمت پایین تر می فروشیم.

این مقام مسئول در ادامه عنوان کرد: مدیریت "کارخانه حجاب شهرکرد"اپلیکیشن چادر مشکی و فروش مجازی آن را در سایت اینترنتی راه اندازی کرده و قیمت چادر مشکی را با قیمتی بسیار پایین زیر 120 تا 160 هزار تومان به سبک های مختلف عرضه می کند.

دبیر بخش صنعت کارگروه مد و لباس کشور اظهار داشت: تابوی قیمت چادر مشکی در محرم امسال شکسته شد و همه تولیدکنندگان هم به این موضوع کمک می کنند.

نیک طبع از واردات پارچه عمامه روحانیون از هند و با قیمت بالا به کشور خبرداد و افزود: این درحالیست که ما ماشین بافت پارچه عمامه را در داخل داریم. دست اندرکاران تولید این موضوع را رصد می کنند و مقام معظم رهبری نیز تأکید کردند که این کالا باید تولید داخل باشد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، شقاقی اظهار کرد: اقتصاد ایران یک اقتصاد واردات محور بوده و البسه مشکی و چادر، مانتو و لباس مشکی در گذشته به مقدار زیادی وارد می شد.

وی با یادآوری اینکه کشور ژاپن از دو سال قبل پیروزی انقلاب اسلامی این موارد را تولید و صادر می کرد افزود: متاسفانه این رویه بعد از انقلاب هم ادامه پیدا کرد و بعدها مالزی و تایوان و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی نیز به ژاپن اضافه شدند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به چرایی این مطلب اظهار داشت: واردات چادر مشکی برای واردکنندگان صرفه اقتصادی داشت و این کشورها قدرت پنهانی زیادی پیدا کردند تا جاییکه اجازه تولید در داخل را به ما ندادند.

شقاقی گفت: مضحک است کشوری مانند ایران که در حوزه چادر و لباس مشکی پرمصرف است اما محتاج واردات باشد. علت اصلی این موضوع فقطفساد و رانت است و هیچ منطقی پشت این مسئله وجود ندارد.

کارشناس اقتصادی در پایان با تصریح بر اینکه تولید چادر و البسه مشکی نیازمند تکنولوژی پیچیده ای نیست بیان داشت: توده مردم هم مسخره می کنند که ما در حوزه چادر و البسه مشکی بازار مصرف داریم اما از آسیای جنوب شرقی وارد کشور می شود.

مرتبط با این خبر

  • محرم امسال هیچ کمبودی نخواهیم داشت

  • دعا برای فرج امام زمان (عج) در مراسم عزاداری امام حسین (ع) یک تکلیف است

  • "کنگره پیرغلامان حسینی" از آثار فاخر آئینی در ایران

  • مجالس عزاداری امام حسین (ع) سبب می شود تا از مسیر حق دور نشویم

  • بدعت در عزاداری؛ زیر ذره بین رسانه های معاند

  • سخنرانی در خصوص امام زمان (عج) در مجالس عزاداری امام حسین (ع) شعار نیست، شعور است

  • تبیین ظلم ستیزی عاشورا راه جلوگیری از سوء استفاده شبکه های معاند است

  • عملیات دفاع مقدس الهام گرفته از ادبیات عاشورایی بود

  • نقش عزاداری با اخلاص سیدالشهدا در درونی سازی فرهنگ عاشورا

  • بدعت ها در عزاداری ها برای انحراف مردم از اهداف قیام امام حسین(ع) است