صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

احمد آتش هوش و حسینعلی حاجی دلیگانی در مصاحبه با رادیو گفت وگو، نسبت به تصویب فوری لایحه تجارت واکنش نشان دادند.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع "لایحه تجارت" در ارتباط تلفنی با احمد آتش هوش رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت های قضایی اتاق بازرگانی و حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

آتش هوش در توضیح ماده پنج "قانون تجارت" مبنی بر جایگزین کردن شهادت به جای سند رسمی گفت: ما به عنوان اتاق بازرگانی منتقد این قانون هستیم چراکه تغییر یکجای این قانون آثار گسترده ای دارد و روابط تجاری را متزلزل خواهد کرد.

وی بر لزوم اصلاح این قوانین برای کاهش تنش های جدید در روابط تجاری تأکید کرد و افزود: ماده پنج" قانون تجارت محل انتقاد بسیاری از از حقوقدانان قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت های قضایی اتاق بازرگانی مطرح کرد: فصل نخست این قانون شامل قراردادهای تجارتی است و اجاره و فروش اموال غیرمنقول مانند ملک و املاک را در بر نمی گیرد.

آتش هوش در ادامه مطلب انتقاد کرد: در قسمت عمده این قانون به ویژه فصل نخست، قوانین متحد الشکل تجارتی خارجی فقط ترجمه شده و متاسفانه بومی سازی مورد نظر صورت نگرفته و بر اساس حقوق عرفی تنظیم شده درصورتیکه حقوق ما، یک حقوق نوشته شده است.

وی در توضیح بیشتر ماده پنج این قانون که محل ایراد همه حقوقدانان قرار گرفته، گفت: ماده پنج این قانون اشاره کرده که انعقاد قرارداد فارغ از هرگونه نیاز تشریفاتی است و با شاهد و شهود نیز قابل اثبات است درحالیکه ما معتقدیم که طبق قانون مدنی، قرارداد باید تشریفات خاص خود را بگذراند و با ادله محکمه پسند نیز قابل اثبات باشد.

رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت های قضایی اتاق بازرگانی اضافه کرد: قانونگذار در قانون تجارت نمی تواند ادله اثبات دعوا را هم بیاورد اما در اینجا قانونگذار پا را فراتر گذاشته و با وارد کردن ادله اثبات در قانون تجارت عملا دست و بال قاضی را در احراز دلایل اثباتی قرارداد بسته و تکلیف کرده که قراردادهای تجارتی با شاهد و شهود قابل اثبات هستند.

این مقام مسئول تصریح کرد: هیچ یک از نمایندگان مجلس به جز آقای حاجی دلیگانی حساسیتی درباره این قانون به خرج نداد. البته نمایندگان اتاق در کمیسیون حقوقی دعوت شده بودند و خود بنده هم چندین جلسه شرکت کردم اما اساسا موضوع "قراردادهای تجارتی" مطرح نبود و ما هم از طریق رسانه ها مطلع شدیم.

آتش هوش یادآور شد: ما نامه ای با امضای رئیس اتاق برای ریاست مجلس ارسال و درخواست کردیم که این قانون مادر است و سرعت در تصویب آن توجیهی ندارد مجلس هم در پاسخ به نامه ما از نمایندگان اتاق دعوت کرد. ما همه تلاشمان را کردیم اما متاسفانه امکان اظهارنظر در صحن را نداشتیم.

در ادامه "صبح و گفتگو"، حاجی دلیگانی اظهار کرد: "لایحه تجارت" از زمان دولت هشتم به مجلس وارد شد و هر دولت هم خواستار بررسی این لایحه در دوره های مختلف مجلس بود.

وی افزود: این لایحه نهایتاً در دستور کار مجلس قرار گرفت اما وقت گذاری لازم برای آن انجام نشد. معتقدم کار اصلی باید در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس انجام می شد و حتی تشکیل یک کمیسیون مشترک نیز ضروری بود که متاسفانه اقدامی نشد.

این نماینده مجلس یادآور شد: کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با همکاری تعدادی از کارشناسان و همکاری یکی از کارشناسان مرکز پژوهش ها ظرف 10 دقیقه کل 331 ماده را به تصویب رساند و در زمان ورود به صحن هم فرصت زیادی برای کارشناسی وجود ندارد و همکاران نیز پیشنهاداتی ارائه نکرده بودند.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: ما از کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی انتظار داشتیم تا نظرات و مخالفت خود را در همان زمان اعلام می کردند اما حتی شاهد یک مورد مخالفت هم از سوی اعضای اتاق بازرگانی حاضر در مجلس نبودیم و همه نمایندگان دولت و اتاق 331 ماده را به اتفاق قبول کردند.

این نماینده مجلس مطرح کرد: تنها دو ماده از 331 ماده لایحه تجارت برای بررسی بیشتر به کمیسیون برگشت داده شده که درصورت بررسی، گزارش آن به صحن مجلس و بعد از آن هم به شورای نگهبان ارسال خواهد شد و اگر ایرادات شورای نگهبان زیاد باشد، که قطعا هم زیاد است به عمر این مجلس نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه نمایندگان بر اساس مسئولیت شرعی خود برای رأی دادن به یک متن نظر کمیسیون تخصصی، دولت و اتاق را جویا می شوند افزود: درست است که نمایندگان اتاق امکان نظردهی در صحن را نداشتند اما همان موقع باید مخالفت خود را اعلام می کردند.

حاجی دلیگانی در پایان مجله صبحگاهی رادیو گفت وگو، اظهار کرد: با توجه به ایرادات احتمالی شورای نگهبان به این لایحه، اصلاح آن در مجلس به درازا خواهد کشید اما اگر کمیسیون وقت کافی بگذارد و به درستی اصلاح کند مشکل حل خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • ایرادات شورای نگهبان به لایحه قانون تجارت، عدم تطبیق با قانون اساسی است