صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

اجتهادی گفت: قاچاق همچنان مقرون به صرفه است و به جای واردات رسمی قاچاق می شود.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع گرانی کالا و قاچاق در ارتباط تلفنی با عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سازمان تعزیرات حکومتی و دکتر احسان قمری معاون دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه و تجارت از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

اجتهادی در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: این تصور که به دلیل کاهش ارزش پول ملی و بالارفتن ارزش دلار نباید قاچاق صورت نگیرد، تصور اشتباهی است.

وی افزود: به عنوان مثال تفاوت قیمت یک یخچال در استان های مرزی مانند بانه و هندیجان و گناوه با تهران به علت بالا بودن قیمت تمام شده واردات رسمی یا قیمت تمام شده تولید کالاهای مشابه در داخل است. بنابراین قاچاق همچنان مقرون به صرفه است و به جای واردات رسمی قاچاق می شود.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سازمان تعزیرات حکومتی گفت: کالای قاچاق در استان های مرزی بوشهر و کردستان به وفور وجود دارد. واردات رسمی ممنوع است اما چرا وارد گناوه و بانه و هندیجان می شود؟

این مقام مسئول با اشاره به مثالی در این خصوص گفت: در حال حاضر یک پرونده در استان خوزستان برای ما مشکل ساز شده است. سازمان نوسازی مدارس تعداد زیادی کولر خریداری کرده و با درخواست مناقصه تأکید کرده که باید کالای ایرانی باشد. فردی در این مناقصه برنده شد و تعداد زیادی کولر را تأمین کرده اما پس از پرداخت هزینه و تحویل، سازمان نوسازی مدارس متوجه قاچاقی بودن کولرها و برچسب تقلبی کالای ایرانی شد.

اجتهادی تصریح کرد: متأسفانه تولیدکننده داخلی به جای حسن استفاده از فرصت طلایی تحریم ها و گرانی نرخ ارز، شروع به استفاده غیرقانونی کرده و تلاشی هم برای جلب اعتماد مصرف کننده انجام نداده است.

وی یادآور شد: ما به عنوان سازمان تعزیرات مکرراً با دستگاه های مختلف مکاتبه کردیم که قانون کد شناسه و رهگیری کالا اجرایی شود البته قرار بر این شده که تا پایان سال سامانه های کد شناسایی و رهگیری پیگیری شود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، قمری پدیده قاچاق را تابع متغیرهای زیادی دانست و گفت: نرخ ارز تنها یکی از این متغیرهاست.

معاون دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه و تجارت افزود: به عنوان مثال در حوزه لوازم خانگی، کالاهایی با قیمت کمتر از قیمت تولید داخل به کشور وارد و عرضه می شوند و این نشان دهنده وجود قاچاق است.

وی همچنین دستکاری های زیاد در نرخ ارز و نظام چند نرخی را در افزایش قاچاق موثر دانست و بیان داشت: از طرفی ارز 4200 تومانی برای برخی کالاها تخصیص داده می شود و از طرف دیگر صادرکنندگان باید ارز را وارد کشور کنند اما به ادعای مسئولان بانک مرکزی تا پایان سال گذشته کمتر از 50 درصد ارز به داخل کشور برگشته است بنابراین بخشی از این ارز که باید به کشور بازمی گشت به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

معاون دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه و تجارت بیان داشت: راه اندازی سامانه های کد شناسایی نیازمند همکاری کلیه دستگاه های ذیربط است.

قمری در خاتمه بر اصلاح نظام تعرفه ای تأکید کرد و گفت: تا زمانی که نظام تعرفه ای اصلاح نشود باید انتظار قاچاق را داشته باشیم.

مرتبط با این خبر

  • دستگاه هایی که همراهی نکنند، به قوه قضاییه معرفی می شوند

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • تشکیل پرونده قضایی برای دستگاه های خاطی در امر قاچاق

  • بخش عمده ای از قاچاق از طریق مبادی رسمی است +صوت

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • ته مانده حراج های خارجی برتن مارک پوشان ایرانی

  • فقط 70برند خارجی پوشاک در کشور مجوز فروش دارند +صوت

  • علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را باید از استانداری پرسید

  • تشکیل 2هزار پرونده پوشاک قاچاق ظرف دو هفته