صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

قلیزاده: دولت اطلاعات دقیقی از دهک ها ندارد

کارشناس سازمان برنامه و بودجه گفت: تصور عامه مردم این است که دولت تمام دهک ها را کامل می شناسد درحالیکه بحث دهک ها از پیچیده ترین مسائل آماری است.

1398/06/30
|
12:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حذف یارانه سه دهک بالایی جامعه در ارتباط تلفنی با همت قلیزاده کارشناس سازمان برنامه و بودجه و دکتر آلبرت بغوزیان عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس ارشد اقتصادی از شبکه رادیویی گفت وگو پخش شد.

قلیزاده در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: ما ده سال است که درگیر بحث یارانه ها هستیم تا جایی که این موضوع به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل شرایط تورمی، سهم 45 هزار و 500 تومانی یارانه در اقتصاد خانواده به 4500 تومان تبدیل شده است.

کارشناس سازمان برنامه و بودجه نحوه پرداخت به دهک ها در مجلس را از عجایب قانونی خواند و گفت: وقتی در قانون بر حذف دهک ها از یارانه تاکید می شود تصور عامه مردم این است که دولت تمام دهک ها را کامل می شناسد درحالیکه بحث دهک ها از پیچیده ترین مسائل آماری است.

قلیزاده مطرح کرد: ای کاش قانونگذار معیار حذف دهک ها از یارانه ها را بر اساس اشتغال و عدد درآمدی مردم قرار می داد چراکه این کار به مراتب آسان تر از روش فعلی و به صورت تخمینی بود. متأسفانه این مسئله بارها مطرح شده اما دولت از نظر زیرساختی توان اجرای آن را ندارد و فقط درگیر سامانه بازی شده است.

کارشناس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ای کاش به جای حذف سه دهک به سراغ افراد پردرآمد جامعه می رفتیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به مشکلات بودجه ای، این اراده در دولت شکل گرفته و این حذف باید انجام شود که طبق اطلاع رسانی وزرا یارانه 800 هزار نفر در مهرماه حذف خواهد شد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، بغوزیان بیان کرد: مرکز آمار و سایر نهادها سه دهک درآمدی بالا را بر اساس مصرف شناسایی کردند نه بر اساس درآمد.

وی اراده دولت برای حذف یارانه دهک های بالا را گامی رو به جلو دانست و گفت: بهترین راه حل شناسایی دهک های پردرآمد توجه به اطلاعات بانکی، بورسی، ملکی، مالکیت خودرو، محل اقامت و غیره افراد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تصریح بر اینکه یارانه 45 هزار تومانی در شرایط تورمی امروز تاثیر چندانی بر اقتصاد ثروتمندان و افراد با درآمد متوسط جامعه ندارد متذکر شد: وقتی زیرساخت اطلاعاتی وجود ندارد تنها کافی است که به وضعیت زندگی افراد توجه کنیم.

کارشناس ارشد اقتصادی در خاتمه بیان داشت: اقدام تصادفی، کوتاه ترین راه است و فقط تعداد معترضان را زیاد می کند لذا باید اساسی عمل کنیم

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو