صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

سلطانی درخصوص طرح مسکن 30 متری بیان داشت: آقای حناچی حدود 42 روز در شورای مسکن استان برای اینکه خودی نشان دهد مسئله مسکن استیجاری را به این شکل مطرح کرد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع طرح ساخت مسکن 30 متری در ارتباط تلفنی با مهندس مجید کیان پور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مهندس سلطانی عضو انجمن انبوه سازان از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

کیان پور در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به قانون "حمایت از تولید مسکن" مصوب سال 1387 گفت: این قانون انواع روش های تأمین مسکن اعم از مسکن اجاره ای، اجاره 99 ساله و پنج ساله و تولید مسکن در بافت فرسوده را مشخص کرده است.

وی در ادامه تجویز نسخه محدود به عنوان روش ساخت برای خانه دار شدن مردم را روش غیرموفقی توصیف کرد و افزود: ما زمانی در تهیه و تولید مسکن برای اقشار جامعه هدف موفق خواهیم شد که مسکن را در بسته های مختلف و انواع روش ها تهیه کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: دولت باید درخصوص تولید مسکن اجاره ای و مسکن به شرط تملیک تسهیلگری و سیاست گذاری کند تا بخش خصوصی وارد شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اهداف تولید مسکن گفت: مسکن برای اجاره نشین ها باید در سبدهای مختلفی تهیه شود به عنوان مثال تولید مسکن برای افراد مجرد و خودسرپرست را از متراژ 40 متر شروع کنیم و متناسب با الگوی مصرف و تعداد اعضای خانواده ها از 70 متر تا 100 متر تولید کنیم.

کیان پور با بیان اینکه طرح ساخت مسکن 30 متری طرح جامع و کاملی نیست گفت: شهردار تهران شاید ترجیح داده تا فعلا راه حل موقت و مسکّن را مطرح کند اما ما باید مسکن را در سبدهای مختلف برای اقشار مختلف توسط بخش خصوصی تولید کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به کمبود شدید مسکن در کشور تأکید کرد: دولت باید ابزار و تسهیلات و مشوق ها را برای سازندگان را فراهم کند و مسکن را در اختیار جامعه هدف قرار دهد، علاوه براین شهرداری نیز در زمینه صدور پروانه و کاهش بروکراسی سنگین اداری تسهیل گری کند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، عضو انجمن انبوه سازان اظهار کرد: مسکن به اندازه کافی در کشور وجود دارد اما مسکن به اندازه کافی برای اقشار هدف نداریم.

وی با اشاره به چرایی این مطلب افزود: مسکن با تفکر سود و خودنمایی و نه با هدف مسکن دار کردن افراد در طی دولتهای مختلف تولید شده است.

سلطانی درخصوص طرح مسکن 30 متری بیان داشت: آقای حناچی حدود 42 روز در شورای مسکن استان برای اینکه خودی نشان دهند مسئله مسکن استیجاری را به این شکل مطرح کردند. ایشان در سه دوره معاون شهرسازی بودند و این اوضاع شهرسازی ماست!

عضو انجمن انبوه سازان با تصریح بر نبود سیستم آمایش سرزمینی و عدم تناسب ساختارها با محورهای زیست محیطی نیست گفت: متاسفانه اقشار مختلف صاحب مسکن نشدند و به جای جمعیت گریزی در استان تمرکز گرایی کردیم.

سلطانی طرح مسکن 30 متری را مغایر با کلیه اهداف انسانی اجتماعی انسانیت و شریعت مداری اعلام کرد و گفت: این موضوع صرفاً طرح شده تا پوششی بر عدم توانایی های اجرایی واقعی شهرداری باشد.

وی همچنین مطرح کرد: ما باید کاری کنیم که امثال آقای حناچی ها با لابی گری و تفکر دولتی بر سرکار نیایند.

عضو انجمن انبوه سازان با اظهار اینکه مسکن جای تسکین و آرامش انسان است گفت: ما آرامش و آسایش را به خاطر عدم توانایی تولید مسکن مناسب از مردم گرفته ایم و با سیاست های غلط برای بهترین سالهای جوانی مردم و تامین مسکن مشکل ایجاد کردیم.

وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه افراد ورشکسته سیاسی تشکلهای صنفی را محل جولان خود قرار داده اند.

سلطانی در خاتمه مطرح کرد: کسی که مسکن می سازد باید برای صفرتا صد آن ده تا 15 سال گارانتی دهد در این صورت سازنده نمی تواند خیانت کند و مجبور به رعایت سیستم های امنیتی و بازار پذیری می شود.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن