صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا: ماجرای پولهای کثیفی که از راه مخدر سر از حوزه دلار و مسکن درآورد

سرهنگ بهرامی گفت: پول کثیفی که از طریق مواد مخدر وارد می شود سر از دلار و مسکن و غیره در می آورد و انسجام تصمیم گیری دولت را مختل می کند.

1398/07/13
|
10:45

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه هفته گرامیداشت نیروی انتظامی با حضور سرهنگ مهدی بهرامی معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

سرهنگ بهرامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از بحث مواد مخدر به عنوان توطئه استکبار جهانی گفت: از آنجایی که استکبار جهانی در مبارزات رو در رو با ما شکست های زیادی متحمل شده لذا مبارزه را از راه های کثیفی مانند مواد مخدر ادامه می دهد.

وی افزود: نظام استکبار در این راستا برنامه ریزی های زیادی به ویژه در کشور همسایه ایران انجام داد تا مواد مخدر را به کشور ما و سایر کشورهای اسلامی سرازیر کند و نظام کشورها را تحت تاثیر این مسئله قرار دهد.

معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا خاطرنشان کرد: استکبار جهانی با کاهش قیمت ها و افزایش تولید مواد مخدر متاسفانه کشور ما را تا حدودی تحت تاثیر قرار داده و تقریبا 20 تا 30 درصد مواد مخدر وارد ایران می شود اما ما نهایت تلاش خود را برای کشف این مواد به کار می گیریم.

این مقام مسئول با یادآوری کشف حدود 900 تن مواد مخدر در سال گذشته افزود: نیروی انتظامی بخش عمده مواد مخدر را که به ایران وارد شده بود کشف و ضبط کرد.

سرهنگ بهرامی با اشاره به تاثیر ورود مواد مخدر بر امنیت کشور مطرح کرد: پول کثیفی که از طریق مواد مخدر وارد می شود سر از دلار و مسکن و غیره در می آورد و انسجام تصمیم گیری دولت را مختل می کند و موجب افزایش جرائم و بی نظمی در کشور می شوند.

وی همچنین با اشاره به جمعیت دو میلیون و 800 هزار نفری معتادان در کشور گفت: کنترل خرده فروش ها و معتادان هزینه های زیادی دارد و موجب افزایش جرائم دیگری می شود بطوریکه 50 درصد جرائم در کشور وابسته به مواد مخدر صورت می گیرد.

معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا نقش همکاری مردم، آموزش های همگانی و افزایش شناخت مردم نسبت به مواد مخدر را در کاهش مصرف مواد مخدر نقشی اساسی خواند و ابراز داشت: در این صورت و همچنین همکاری سایر ارگان ها می توان امیدوار بود که در آینده نزدیک این حوزه کنترل و تعداد معتادان نیز کم شود.

سرهنگ بهرامی با بیان اینکه همه سازمان های موظف در این حوزه تحت نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری عمل می کنند افزود: قوه قضائیه و سپاه و نیروی انتظامی و غیره در حوزه مبارزه فعالیت می کنند اما حوزه پیشگیری و آگاهی بخشی مربوط به سازمان هایی نظیر بهزیستی، وزارت علوم، وزارت بهداشت و صدا و سیما است.

وی درخصوص چرایی عدم هماهنگی مناسب این دستگاه ها با یکدیگر گفت: اگر بودجه مورد نیاز به موقع و در مکان خود تأمین شود می توان خرده فروش ها و معتادان را در سطح شهر کنترل کرد اما متاسفانه به دلیل مشکلات در تامین مالی و اردوگاه ها آنگونه که باید موفق نمی شویم.
این مقام مسئول ادامه داد: ما معتادان را جمع آوری می کنیم و به سازمان های مربوطه تحویل می دهیم اما متاسفانه استانداردهای لازم طی نمی شود، کمپ های ترک اعتیاد از معتادان سه تا شش ماه نگهداری می کنند و سم زدایی اولیه صورت می گیرد اما آماده سازی افراد از نظر روانی و شغلی و مددکاری اجتماعی همچنان دچار مشکل است.

معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تأکید بر اینکه بیشترین هزینه باید برای بحث پیشگیری از اعتیاد انجام شود گفت: آموزش های چهره به چهره به افراد و آگاهی بخشی در حوزه فضای مجازی و صدا و سیما در این حوزه ضروری است.

سرهنگ بهرامی خاطرنشان کرد: ما در سال گذشته حدود دو میلیون آموزش چهره به چهره در حوزه مواد مخدر صنعتی ارائه کردیم و برنامه امسال نیز این است که این تعداد را به پنج میلیون آموزش چهره به چهره برسانیم.

وی متذکر شد: البته اگر آموزش هایی که ارائه می شوند با خدمات دهی همراه نباشد منجر به پیشگیری از اعتیاد نخواهد شد و این مهم همکاری سازمان ها و نهادهای دیگر را می طلبد.

معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه پیش سازهای مواد مخدر صنعتی از اروپا وارد کشورهای همسایه می شود افزود: طبق قوانین جمهوری اسلامی در هر صورت با ترانزیت مواد مخدر و حتی در کشورهای غربی مبارزه می کنیم اما غربی ها هم باید سهم خود را در ارائه ابزارها و تکنیک ها و وسایل جدید به ما ارائه کنند که متاسفانه این وسایل را در شرایط تحریمی در اختیار ایران قرار نمی دهند و در عین حال از ما انتظار دارند که در بحث ترانزیت مواد مخدر به آنها کمک کنیم.

وی تصریح کرد: خط قرمز ما امنیت عمومی و بهداشت روانی مردم جامعه است و ما در این مورد با هیچ کسی معامله می کنیم و همه تلاش همکاران ما در سراسر کشور احصاء امنیت تمام شمول برای مردم است.

این مقام مسئول با بیان اینکه 60 تا 70 درصد خانواده ها نسبت به مواد مخدر و پیامدهای مصرف آن اطلاعات چندان زیادی ندارند و اگر مواد مخدر را در جیب فرزندان خود پیدا کنند نمی شناسند تأکید کرد: خانواده ها در صورت مشاهده رفتارهای غیرعادی در فرزندان خود مانند کم خوابی، کاهش اشتها، رفتار پرخاشگرانه و غیرعادی به مشاوره مواد مخدر نیروی انتظامی مراجعه کنند.

سرهنگ بهرامی ضمن بیان اینکه اصلی ترین کار ما در حوزه دانش آموزی، دانشگاهی و محیط های آموزشی است به اجرای طرح نشاط در حوزه آموزشی اشاره کرد و گفت: ما مواد مخدری را که در محیط های آموزشی توسط افراد خرده فروش به افراد فروخته می شود کشف و جمع آوری و محیط های آموزش را پاکسازی کردیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو