صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به راهکارهای کاهش قیمت مسکن و اجاره بها گفت: بهترین راهکار در شرایط فعلی افزایش میزان عرضه مسکن و به ویژه افزایش واحدهای کوچکتر در کشور توسط دولت است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مشکل خانواره ها برای اجاره مسکن در ارتباط تلفنی با مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک تهران و کشور و مهندس شهرام کوسه غراوی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

قلی خسروی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: 75 درصد مردم کشورهای جهان اول و دوم مستاجر و بقیه مالک هستند اما ما هنوز به این رقم هم نرسیدیم.

وی افزود: طبق آمار شهرداری 42 درصد مردم مستاجر هستند البته شهردار تهران محبت کردند و مسکن اجتماعی را ارائه کردند که در صورت راه اندازی این طرح، از فشار اجاره ها به مردم کاسته و ساخت و ساز نیز بیشتر خواهد شد.

رئیس اتحادیه املاک تهران و کشور بیان کرد: وقتی شهردار تهران اعلام کرده که مسکن اجتماعی را استارت می زند تمام ارگان ها باید کمک کنند. کشور ترکیه نیز این طرح را اجرایی و به نوعی بازار مسکن را تنظیم کرده است.

قلی خسروی تأکید کرد: استارت مسکن اجتماعی هر چه سریعتر باید زده شود تا جو روانی این حوزه کنترل شود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، کوسه غراوی بیان کرد: افزایش و روند صعودی قیمت مسکن در کشور خود به خود تأثیر خود را بر قیمت اجاره ها و عرضه و تقاضا گذاشت.

وی افزود: متاسفانه قول دولت یازدهم برای ساخت مسکن اجتماعی و افزایش مساکن اجتماعی برای افراد کم درآمد عملیاتی نشد و عرضه کم ساختمان ها بر روند افزایشی قیمت مسکن و اجاره بها تاثیر گذاشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به راهکارهای کاهش قیمت مسکن و اجاره بها مطرح کرد: بهترین راهکار در شرایط فعلی افزایش میزان عرضه مسکن و به ویژه افزایش واحدهای کوچکتر در کشور توسط دولت است.

کوسه غراوی اضافه کرد: اعطای تسهلیات کم بهره طولانی مدت، ساخت واحدهای مسکونی و اتمام مسکن مهر از جمله اقداماتی بود که باید در این راستا انجام می شد.

این نماینده مجلس برای اصلاح قانون و قانونگذاری در این حوزه اعلام آمادگی کرد و گفت: وزارتخانه باید به گونه ای عمل کند که بار روانی این قضیه موجب افزایش قیمت مسکن در کشور نشود.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن