صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

شکری گفت: در حال حاضر بدترین شرایط برای تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده است و متاسفانه برخی نمایندگان به فکر مملکت و شفافیت نیستند.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع آمارهای متفاوت فرار مالیاتی در ارتباط تلفنی با مهندس هادی خانی مدیرکل بازرسی مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی و دکتر محمود شکری رئیس کمیته مالیات مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

خانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: بر اساس مطالعات میدانی بر روی مصادیق متعدد فرار مالیاتی حدود 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و یکی از دلایل آمارهای متفاوت، مربوط به فضاسازی های رسانه ای و افزایش اطلاعات نسبت به فعالیت های اقتصادی است.

وی از شناسایی و احصاء مصادیق متعدد فرارهای مالیاتی گفت: موارد سوء استفاده از حساب های بازرگانی، حساب های اجاره ای، جعل هویت و اسناد و مدارک و سوء استفاده از قوانین و مقررات و معافیت های مالیاتی شناسایی شده اند و در دستور کار قرار گرفتند اما به برخی مصادیق که اهمیت بالاتری دارند در درجه اول پرداخته می شود.

مدیرکل بازرسی مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: در حال حاضر ما از نظر دسترسی به داده های اقتصادی از نظر کمی و کانال های ارتباطی در وضعیت خوبی قرار داریم اما از نظر کیفی و رسیدن به سامانه های هوشمند ارتباطی برای کشف تقلب با نقطه مطلوب فاصله داریم.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات در دستور کار سازمان امور مالیاتی بیان داشت: ما در تلاشیم تا دستگاه های اجرایی طرف حساب مان که اطلاعات ما را تضمین می کنند به یک هوشمندی قابل قبولی برسند و در داخل سازمان نیز طراحی سامانه هایی را در دستور کار قرار داده ایم.

خانی با اشاره به مهم ترین دلیل فرارهای مالیاتی گفت: مهم ترین مشکل ما درخصوص فرارهای مالیاتی، فرهنگ ضعیف مالیات در جامعه و عدم تمکین به پرداخت مالیات است. لذا در تلاشیم تا از طریق شفاف سازی مالیات و تاثیر آن بر کشور و چابک سازی فرآیندهای اجرایی سازمان، اقبال عمومی و فعالان اقتصادی را به پرداخت مالیات افزایش دهیم.

در ادامه "صبح و گفتگو"، شکری اظهار کرد: تا زمانی که شفافیت برقرار نباشد انواع و اقسام ارقام فرارهای مالیاتی عنوان می شود و البته هر کدام هم درست هستند.

وی افزود: اگر سازمان امور مالیاتی همه نیروهای خود را هم بسیج کند به جایی نخواهیم رسید چراکه این قضیه به صورت فیزیکی قابل بررسی نیست.

رئیس کمیته مالیات مجلس با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی اطلاع دقیقی از معاملات تجاری در فضای مجازی ندارد گفت: این قانون در 31 تیرماه 1394 مصوب شد و از اول سال 1395 باید اجرا می شد اما آقایان با تأخیر و کوتاهی، در اول سال 1395 آئین نامه نوشتند و هیچ یک از دستگاه های دولتی هم این قانون را اجرا نکردند.

این نماینده مجلس یادآور شد: متاسفانه همه نمایندگان مجلس دنبال معافیت اند بنده بارها به دکتر لاریجانی گفتم که مالیات بر ارزش افزوده را سال انتخابات به صحن نیاورید، زیرا چیزی که قرار است برای ما نمایندگان رای بیاورد حرف های قشنگ معافیت به صنعت و بازرگانی و اصناف است.

شکری تصریح کرد: در حال حاضر بدترین شرایط برای تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده است که متاسفانه برخی نمایندگان به فکر مملکت و شفافیت نیستند. بنده معتقد به افزایش نرخ مالیات نیستم بلکه معتقدم باید از فرار مالیاتی جلوگیری شود.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط رکود اقتصادی توجیه ندارد

  • عدم اراده دراجرای قوانین از موانع اخذ مالیات بر مسکن است

  • پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است

  • پلیس مالیاتی باید آل کاپون های داخلی را دستگیر کند!

  • افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

  • شناسایی فرار مالیاتی حائز اهمیت تر از دریافت مالیات است

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • بودجه98 نیازمند انقلاب مالیاتی است

  • تاخیر در رسیدگی، مالیات نقد را به بدهی مالیاتی تبدیل می کند

  • مشکل هنرمندان نبودن تعاریف است نه پرداخت مالیات