صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ایده خروج بخشی از محتوای آموزشی از کتابهای کاغذی باید از حوزه های تربیتی آغاز شود گفت: این فرآیند طولانی و نیازمند کار تدریجی است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع خروج بخشی از محتوای آموزشی از کتابهای کاغذی تا دو سال آینده و در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام ذوعلم در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو اظهار کرد: خروجی بخشی از محتوای آموزشی از کتابهای کاغذی تا دو سال آینده در همه حوزه های تعلیم و یادگیری یکسان نیست چراکه به عنوان مثال در حوزه تربیت و یادگیری فرهنگ و هنر و در حوزه فرهنگ و حکمت می توان کارهای بیشتری انجام داد.

وی افزود: برخی موضوعات که از جنس خواندن و نوشتن نیستند از طریق کتاب به دانش آموزان منتقل می شود، به عنوان نمونه درس هنر یک درس نگرشی مهارتی است و موضوع مهم در این حوزه فعالیت داخل کلاس و مهارت معلم است که متاسفانه در کتاب گنجانده شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش، شبکه ملی رشد دانش آموزی را بستری برای استفاده از فضای مجازی دانست و افزود: اگر زیرساخت فنی دستیابی دانش آموزان به شبکه رشد و ابزارهای الکترونیک به اندازه کافی فراهم نشود این ایده و رویکرد حتی می تواند زمینه تبعیض دانش آموزی را فراهم کند.

حجت الاسلام ذوعلم ادامه داد: اگرچه وزارت ارتباطات اعلام کرده که کل کشور تحت پوشش ارتباطات رایانه ای و اینترنتی قرار گرفته اما این ارتباطات هنوز برای برخی مناطق حاصل نشده است.

وی با تأکید بر لزوم باز طراحی برنامه های درسی در حوزه تربیت بیان کرد: سراسری کردن این ایده به صورت کامل و به یکباره ممکن نیست و باید با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و اکتفا به کتاب تا قبل از فراهم شدن زیرساخت های لازم کار را ادامه دهیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این ایده باید از حوزه های تربیتی که سهل الوصول تر هستند آغاز شود گفت: این فرآیند طولانی و نیازمند کار تدریجی است و ما تا دو سال آینده قدم های اولیه را خواهیم برداشت. این ایده در دروسی مانند آمادگی دفاعی، تفکر و کار و فناوری راحت تر انجام می شود.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند