صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

استاندار آذربایجان شرقی: منازل استیجاری به مالکان منازل صددرصد تخریب شده تعلق می گیرد

پور محمدی گفت: طبق اعلام وزارت کشور برای افرادی که خانه خود را 100 درصد از دست دادند منزل استیجاری در نظر گرفته می شود و دولت هم اجاره بهای آن را پرداخت خواهد کرد.

1398/08/18
|
11:20
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حادثه زلزله آذربایجان شرقی و در ارتباط تلفنی با محمدرضا پور محمدی استاندار آذربایجان شرقی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

پور محمدی ضمن عرض تسلیت درگذشت پنج نفر از هموطنان در زلزله اخیر، درخصوص وضعیت میدانی شهرها و روستاهای استان گفت: شدت و وسعت زمین لرزه به شدت بالا بود بطوریکه علاوه بر آذربایجان شرقی، استان های همجوار شامل گیلان، زنجان و اردبیل را نیز تحت تاثیر قرار داد.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: چهار شهرستان در استان آذربایجان شرقی تحت تاثیر زلزله قرار گرفتند که شدت تخریب و زمین لرزه در دو شهر سراب و میانه به مراتب بیشتر بود.

وی از جان باختن پنج نفر در اثر این زلزله خبرداد و گفت: حدود 550 نفر نیز مصدوم شدند که البته اکثرا تا روز گذشته مرخص شدند و در حال حاضر 12 نفر در بیمارستان بستری اند و حال عمومی آنها هم خوب است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه بیشتر خسارات به منازل و واحدهای مسکونی در مناطق روستایی وارد شده گفت: طبق آخرین صورت برداری ها 2300 واحد مسکونی روستایی بین 10 تا 100 درصد تخریب شده اند.

پور محمدی متذکر شد: در حال حاضر زیرساخت های لازم و امکانات گرمایشی به میزان کافی در همه مناطق زلزله زده فراهم شده و مواد غذایی و بهداشتی 72 ساعته توزیع شده است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تلفات دامی از تلفات انسانی بیشتر بود افزود: ساختار و کیفیت اصطبل ها زیر استاندارد بود.

این مقام مسئول گفت: سپاه پاسداران در همان روز به محل وقوع حادثه رسیدند و کمک کردند و کانکس هایی هم در اختیار زلزله زدگان قرار دادیم. بنیاد مسکن نیز به زودی پس از آوار برداری ها عملیات بازسازی را آغاز خواهد کرد.

پورمحمدی همچنین به رادیو گفت و گو گفت: وزارت کشور اعلام کرده که اگر به دلیل مساعد نبودن شرایط جوی موفق به تکمیل ساخت و ساز نشدیم برای افرادی که خانه خود را 100 درصد از دست دادند منزل استیجاری در نظر گرفته می شود و دولت هم اجاره بهای آن را پرداخت خواهد کرد.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص دلیل پایین بودن آمار تلفات و کشته های این زلزله گفت: با توجه به فاصله زیاد روستاها با هم و جمعیت کم و همچنین کمک های به موقع مردمی تعداد تلفات انسانی این زلزله بسیار پایین است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو