صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

ارجمندی گفت: احداث تله کابین باید با نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه و همچنین از طریق مطالعات عمیق زیست محیطی و جنگل بانی صورت گیرد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع نصب تله کابین در جنگل های هیرکانی (جنگل کبودوال) و در ارتباط تلفنی با دکتر رضا ارجمندی عضو هیئت مدیره انجمن محیط زیست ایران و دکتر هادی کیادلیری رئیس انجمن جنگل بانی کشور از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ارجمندی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: منطقه جنگل های هیرکانی پس از مدت ها تلاش ثبت جهانی شده و این اتفاق بسیار ارزشمند است.

وی افزود: تغییرات و تحولات در این جنگلها بدون مطالعات کافی و همه جانبه ممکن است مشکل ساز شود، اقدام برای احداث تلکه کابین در این منطقه بسیار زود است.

عضو هیئت مدیره انجمن محیط زیست ایران گفت: احداث تله کابین باید با نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه و همچنین از طریق مطالعات عمیق زیست محیطی و جنگل بانی و غیره صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هجمه به جنگلهای شمال ایران بسیار زیاد شده گفت: برداشت چوب از جنگلها ممنوع شد اما همچنان شاهد قطع درختان در جنگلها هستیم.

ارجمندی اظهار کرد: 300 هزار هکتار از دو میلیون هکتار جنگل های هیرکانی ثبت جهانی شده و ما باید تلاش کنیم تا تمام جنگل های شمال کشور را ثبت جهانی کنیم. کارشناسان و جنگل شناسان باید از این فرصت برای جذب گردشگر استفاده و درآمدسازی کنند اما اقدام در این جنگلها حتما باید همراه با مطالعات عمیق باشد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، کیادلیری گفت: گونه های بی نظیر در جنگل های هیرکانی نه تنها متعلق به ایران بلکه متعلق به کل بشریت است که اگر از بین بروند در هیچ جای دنیا نمی توان آن ها را پیدا کرد.

رئیس انجمن جنگل بانی کشور خاطرنشان کرد: از طرف دیگر، مساحت جنگلهای هیرکانی تنها یک درصد خاک ایران را تشکیل می دهد و بسیار کوچک است لذا هرگونه تغییر باعث مشکلاتی در اکوسیستم خواهد شد.

این مقام مسئول گفت: کاهش موجودی جنگل های هیرکانی به نصف، ناشی از دستکاری های انسانی است. ما مخالفت احداث تلکه کابین نیستیم اما این کار مثل این است که در تخت جمشید پیست دوچرخه سواری ایجاد کنیم.

کیادلیری با طرح این سوال که چه میزان از درآمد تله کابین نمک آبرود به مردم و طبیعت می رسد؟ گفت: اجاره ای که مجموعه نمک آبرود بابت 500 هکتار زمین می پردازد ماهی 700 هزار تومان است و یا در جنگل سی سنگان اجاره ماهانه برای 300 هکتار دو میلیون تومان است اما آیا کار حفاظت هم انجام می شود؟! مطمئناً نه تنها سود و درآمد احداث تله کابین ها و بهره برداری از جنگلهای شمال به مردم و طبیعت نخواهد رسید بلکه آفات و بیماری هایی هم در اکوسیستم ایجاد خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • بارورسازی ابرها در ایران خشک، کارساز نیست

  • روغن های موجود در ترانس ها برای محیط زیست مخاطره انگیز هستند

  • مشکل دریاچه ارومیه کشاورزی و یا سد سازی نیست بلکه تغییر اقلیم و کمبود بارش ها است

  • نابودی موجودات باارزش خزر به دنبال اجرای طرح انتقال آب به سمنان

  • استفاده از نیروگاه های سنتی در ایران باعث ضرر اقتصادی و زیستی می شود

  • متاسفانه هزینه های زیست محیطی و اجتماعی برای صنعت در ایران اهمیت ندارد

  • خزانه ژنتیکی طبیعی برسر سفره های هفت سین

  • مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، موجب سندروم نوزاد کبود می شود

  • آموزش زیبایی‌شناسی به کودکان چه فایده‌ای دارد؟

  • نیاز 80 هزار میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه های آبی